Medimagazin logo

'Çocuğunuzu diyetisyen gibi davranan psikologlara götürmeyin' uyarısı

Uzmanlar, çocukların çok kilo aldığını ve bunun yeme düzeninden kaynaklandığını ifade edip, yemek listesi veren psikologlara götürülmemesi konusunda uyarıyor. Hiçbir diyetisyenin 0-18 yaş arasında diyet yazmayacağını ifade eden uzman diyetisyenler, "Diyetisyenler bu yaş gruplarında sağlıklı beslenme ve porsiyonlama eğitimleri vererek sorunu kökünden çözmeye çalışırlar. Diyetisyenler 0-18 yaş arasında büyüme çağında olan çocuklara 40 tane farklı besin öğesini vererek yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamaya çalışmaktadırlar." dedi.
Kaynak: CİHAN
'Çocuğunuzu diyetisyen gibi davranan psikologlara götürmeyin' uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çocukluk çağında çocuklara anne ve babalarının diyet yaptırdığını belirten Uzman Diyetisyen Gökmen Gök, şöyle konuştu: "Çocukluk çağından itibaren mutlaka evlerindeki aile bireylerinden birisinde fazla kilo sorunu yaşamakta ve bunun çözümü için diyetle başlayan ilaç kullanmak gibi hatalı davranış modellerini kendi anne ve babasından almaktadır. Bana gelen danışanlarımdan çocuklarına diyet yaptırmak isteyen anne ve babalara çocuk kitabı olan Susanna Tamaro yazdırdığı 'Tombul Yürek' kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. Kitapta şişman olan çocuğuna idealist olan annenin diyet yaptırmasını ve çocuğunun bunu kendi iç dünyasında neler yaşadığını anlatır. Çocuklara ise Mümin Sekman’ın 'Her şey seninle başlar' adlı kitabı okutarak olayın diyet değil sağlıklı beslenme olduğunu anne ve babaların neleri hatalı yaptıklarını ve sorunun kim tarafından çözüleceğini farkındalık oluşturarak anlatmaya çalışıyoruz."

Sağlıklı beslenmenin bir ekip işi olduğunu ifade eden Gök, "Bu ekibin içerisinde doktor, diyetisyen, fiziksel aktivite uzmanı, psikologların yer aldığı multi disipliner yapı içerisinde çözmek gerekir. Kendilerini ön plana çıkarmak için bir meslek grubuna mensup psikologların diyetisyenleri suçlayarak prim kazanmaları olayın ciddiyetini kavramadıklarını gösterir." ifadelerini kullandı.

'çocuğunuzu
diyetisyen
gibi
davranan
psikologlara
götürmeyin'
uyarısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir