Medimagazin logo

CHP Grup Başkanvekili Tam Günle ilgili Medimagazin'e konuştu

Tam Gün Kararnamesiyle ilgili CHP değerlendirme yapıyor.
Kaynak: MEDİMAGAZİN - Dr.İbrahim ERSOY
CHP Grup Başkanvekili Tam Günle ilgili  Medimagazin'e konuştu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TTB İkinci Başkanı Özdemir Aktan'ın Vatan Gazetesinde çıkan "Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru" haberinden sonra sağlık kamuoyunda "Acaba CHP bu kez Tam Günü Anayasa Mahkemesine götürmekte istekli değil mi?" sorularını gündeme getirdi. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesine bireysel başvurular 23 Ağustos 2012 tarihinden sonra başlayacak.

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi Medimagazin'e yaptığı açıklamada Tam Günle ilgili Kararnameyi değerlendirdiklerini söyledi. Kararname yayınlanır yayınlanmaz sağlık komisyonundaki arkadaşlarına Kararnameyi incelemeleri talimatını verdiğini söyleyen Hamzaçebi, incelemenin bayramdan sonra sonuçlanacağını düşündüğünü söyledi.

 

Medimagazin okurlarına çağrı

Hamzaçebi ayrıca Kararnameyle ilgili hekimlerin de görüşlerine her zaman önem verdiklerini belirterek, bu konuda Medimagazin okurlarının da görüşlerine açık olduklarını söyledi.

tam gün
chp
anayasa mahkemesi
chp
akif hamzaçebi
Yorum (35)
Hüdaverdi Derman
Ben saat beşten sonra halka hizmet etmekteydim. Şimdi beşten sonra eve geleceğim. Bu durumdan halkın fayası ne, bizim fayamız ne? Eğer istifa edip muayenehanede çalışacaksak reçete yazma hakkın, SGK ile anlaşma hakkın yok, piyasa şartları ile nasıl rekabet edecek. Bir kesmin hakkı gözetilirken diger kesimin hakları rafa mı kalkmalı.
0
Cevapla
radyolog
aslında sadece tam gün kararnamesi ya da kanunun güdük kalmış son hali değil, sağlıktaki tüm metinler, kanunlar, düzenlemeler,tüzükler,genelgeler sorunlu olur hale geldi. öyle ki genelge yönetmeliğe, yönetmelik tüzüğe uymuyor. böyle onlarca örnek verilebilir. muayenehane işletmeciliğini pis,öcü göstermek yerine 4 başı mamur bir düzenlemeyle, istisnasız tüm hekimlerin (pratisyen, uzman, akademisyen)hakkı olduğunu, aynı zamanda hastaların da hakkı olduğunu ve bu sistemin tüm insanlık boyunca var olduğunu, hekimlik mesleğiyle birebir uygun olduğunu bilmek lazım. sadece, muayenehaneciliği iyi denetlemek ve aradaki çürük elmaları ayıklamak lazım. bir diğer husus; mecburi hizmet uygulaması ki bunun da insanlık dışı ve insan haklarına aykırı olduğunu, tez zamanda kaldırılması gerektiği, insanların yerleşim yerini, çalışma şeklini (özel ya da kamu),ailelerinin yanında yaşama hakkını hiçe sayan bu zulme de dur demek lazım. ayrıca labaratuvar branşlarının muayenehanecilik hizmetlerine de açıklık getirmek lazım. mesela bir labaratuvar branşındaki hekim (radyolog,biyokimya...) özel muayenehane açamaz. pratikte mümkün değil. ama özel kurumlarda çalışabilmelerinin de önünün açılması lazım. ayrıca; özel kurumlarda çalışan hekimlere sayı kısıtlaması gibi aptalca bir uygulamaya derhal son verilmesi lazım. ayrıca; radyasyonla çalışan birimlerin çalışma saatlerinin "radyasyon doz limitlerinde....çalışırlar" gibi uyduruktan bir ifade ile artırılmaması lazım. böyle bir ifadenin hiç bir bilimsel dayanağı yoktur.çünkü az radyasyonun ya da çok radyasyonun kanser yapması üzerine istatistiksel verisi yoktur. o yüzden de bu konuya danıştayca 2 kez yürütmeyi durdurma verilmiştir. ayrıca; hekimlerin çalışma saatleri ve yöntemleri çok net biçimde belirtilmelidir. hiç bir şey "sanki ortada savaş hali varmış gibi" başhekime veya yöneticilere bırakılmayacak kadar açık olmalıdır. mesela telefon icabı bile mesaiden sayılmalıdır. nöbet sonrası izin veya karşılığında ücret, başhekime değil, doktorun insiyatifine bırakılmalıdır. mesele çok. yeter ki sayın ana muhalefet partisi,ttb,dernekler ya da başka kişi ya da şahıslar istekli olsun. biz bu sayfaları kullanmaktan imtina etmeyiz.
0
Cevapla
samed
Şu an hekimlerin % 95 i tek bir yerde çalışırken yani tam gün %95 uygulamaya geçmişken bu yapılan vatandaşa şirin görünme, yalakalık yapma çabasından başka birşey değildir.%95 başarı sağlamışsın e yeter artık çekin ellerinizi doktorların üzerinden.Vallahi, billahi, tillahi bıktık!
0
Cevapla
şahin öztürk
istifa etmek kolay..mevzu bahis istifa ettikten sonra yargının hekimler lehine vereceği olumlu bir karardan sonra istifa etmiş olmakla kalmak ve haklarını kaybetmektir..o zaman bunun hesabı kimden sorulacaktır. tam bir kaos.. Ortada bir khk var ama aym ve danıştayın vermiş olduğu kararlarla çelişiyor.bu sefer geçiş sürecide yok.çok hızlı olarak mahkemeye gidilse bile bakanlık aceleci davranıp birçok hekimi mağdur edebilir.en uygunu danıştayın vereceği bir yürütmeyi durdurma kararıdır.khk ye karşı böyle bir karar verilebir mi bakıp göreceğiz.sadece aym ne başvuru hakkı varsa bile bu süreçte hekimlerin mağdur olmaması için zaman kazandıracak birşeyler yapılmalıdır..bakanlık yargı kararını beklemeyecek bir önceki tavrını ortaya koyacaktır..hukukçulardan destek bekliyoruz..
0
Cevapla
kamil karabulut
Sağlık bakanlığı ancak savaşlarda görülebilecek bir uygulamayla tam da mübarek bayram öncesi hiç kimseye duyurmadan hekimlerin 83 yıllık serbest çalışma hakkını bir cümleyle elinden alarak,içindeki kini deşarj etmiş oldu.Sağlık politikalarını kökünden değiştirmeye matuf bu uygulamayı meclisi bypass ederek ve elindeki kanun hükmünde kanun yetkisini kötüye kullanarak meseleyi bir oldu bittiye getirmek niyetini açıkca ortaya koymuşken,sayın CHP yetkilisi daha meseleye bayramdan sonra bakacağız diyerek,tıpkı sayın başbakanın teröre karşı bayramdan sonra aktif olarak müdahale edeceğiz demesine benzemektedir.Oysa ortada çok acil bir durum vardır ve CHP daha evvel bu konuyu anayasa mahkemesini götürerek çok doğru bir iş yapmıştır.Zaten bu sefer konuyu anayasa mahkemesine götürmezse o zaman niye geçen sefer götürdüğünü izah edemez.Sayın CHP yetkililerinden ricamız hekimler için hayati önem taşıyan ve hekimliği köleleştirerek sağlıkta tröstleşmiş büyük sermaye sahiplerine ucuz hekim iş gücü temin edecek bu uygulamaya son vermek için derhal gerekli adımların atılmasını sağlamaktır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir