Medimagazin logo

CHP, Cumhurbaşkanına "sağlıkta kamu özel ortaklığı yasası"nı onaylamayın diyecek

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı'ndan, "sağlıkta kamu özel ortaklığı yasası"nı onaylamamasını talep edeceklerini bildirdi.
CHP, Cumhurbaşkanına "sağlıkta kamu özel ortaklığı yasası"nı onaylamayın diyecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Kuşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Meclis Genel Kurulu'ndan, Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında bir kanun çıkarıldığını anımsattı.

Kanunun bugün veya yarın Cumhurbaşkanı'na Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere gönderileceğini belirten Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı'na bir mektup yazarak, bu kanunda Türkiye için sakınca ve imtiyaz niteliğinde risk taşıyan hususu belirteceklerini söyledi.

CHP Grubu olarak kanunla ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bu komisyonun alt komisyonunda ve Genel Kurul'da mümkün olduğunca sıkıntıları anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Kuşoğlu, kanunda Anayasa'ya aykırılık durumu da bulunduğunu iddia etti. Kuşoğlu, şöyle devam etti:

"Türk Tabipler Birliği şehir hastaneleriyle ilgili Danıştay'a gitmiş ve uygulamayı iptal ettirmişti. Danıştay kararında sözleşmelerin çok ayrıntılı düzenlenmesi gerektiği ile ilgili hususlar var. Maalesef bunlar da düzenlenmedi. Biz CHP grubu olarak kamuoyuna konuyu mümkün olduğunca anlatacağız, muhtemelen Anayasa Mahkemesi'ne de götüreceğiz.

Bu kanunun 13. maddesi ile 4749 sayılı Kamu Finansman Kanunu'na bir madde ekleniyor. Burada, 'yurtdışından sağlanan finansmanın ve varsa bu finansmanın teminine yönelik türev ürünlerden kaynaklanan da dahil olmak üzere mali yükümlülüklerin hazine garantisi kapsamına alınması' var. Bu, yurtdışından sağlanan finasmanın garanti kapsamına alınması ama finansmanla ilgili türev ürünlerin ne kadar olduğu, miktarı, ne olduğu belli değil. Bunların da garanti kapsamına alınması. Hiçbir bağımsız devlet miktarını, ne olduğunu bilmediği, belirsiz olan bir konuda garanti vermez.Ekonomisi iyi olan bir devlet hazine garantisi de vermez zaten ama hazine garantisinin ne olduğu miktarının belli olmadığı bir ürünle ilgili olarak verilmesi de tam bir kapitülasyondur, rezalettir, imtiyazdır, skandaldır."

Konuyu Cumhurbaşkanı'na götüreceklerini ifade eden Kuşoğlu, "Kendisinden bu imtiyazdan Türkiye'yi sakınmasını isteyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan bu yasayı onaylamamasını talep edeceğiz" dedi.

chp
cumhurbaşkanına
"sağlıkta
kamu
özel
ortaklığı
yasası"nı
onaylamayın
diyecek
Yorum (1)
boş hayal
boş hayaller kurmayın, Cumhurbaşkanı mı iptal edecek?..Tam gün yasasının da iptal edileceğine dair bir kaç gün boş hayaller kuruldu, ama gerçek niyet hemen belli oldu. meğer Üniversite ve devletdeki tüm hekimleri işçileştirmek amacındaymışlar.Şu an çok adaletsiz olsa da Üniversitedeki dr lar tam günsüz çalışıyorlar ve mutlular ama mutlulukları çok uzun sürmeyecek.Büyük resme bakın: Ne kadar ucuz dr o kadar yüksek kar edecek özel sistem ve patronları olacaktır.Ucuz dr nasıl sağlanır? pompalarsın sisteme bol bol dr olur sana ucuz dr. Ben özel sektörde gastroenterolog olarak çalışıyorum, bir kaç yıl önce naz demiyelim ama maddi isteklerimiz daha hoşgörü ile karşılanır ve hatta kimi yeri geldiğinde bu durumu kabul ederlercesine "ortalık gastroenterolog mu kaynıyor" derlerken şimdi ayrılmak üzereyim, istediğiniz yere gidebilirsiniz yerinize de çağıracağımız bir kaç kişi var diyorlar. durum budur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir