Medimagazin logo

ChatGPT, 3 yıllık tıbbi gizemin ardından küçük çocukta nadir görülen durumu teşhis etti

Daha önce üç yıl boyunca 17 doktor tarafından yanlış teşhis konulan genç bir çocuk, sonunda sofistike bir yapay zeka sistemi olan ChatGPT'den nadir görülen bir durum için doğru teşhisi alıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
ChatGPT, 3 yıllık tıbbi gizemin ardından küçük çocukta nadir görülen durumu teşhis etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Alex kronik ağrılar yaşamaya başladığında dört yaşındaydı. Annesi Courtney, eğer her gün ağrı kesici ilaç almazsa "devasa" krizler geçireceğini söyledi.

Ağrısının başlamasından kısa süre sonra Alex'in kişiliği değişmeye başladı. Karamsar ve yorgun hale geldi ve bir şeyleri çiğnemeye ve patlamalar yaşamaya başladı. Alex ayrıca yürürken sol ayağını sürüklüyordu ve şiddetli baş ağrıları oluyordu.

Belirtiler ortaya çıktıkça Alex'in annesi Courtney, oğlunun davranışlarında dramatik bir değişim gözlemledi. "Normalde tatlı olan doğası, 'geri kalan zamanlarda var olmayan bu öfke nöbeti geçiren çılgın insana' dönüştü" diye açıkladı.

Cevap arayışı

DailyMail'de yer alan habere göre, Alex nesneleri çiğnemeye başladığında diş sorunlarından şüphelenen Courtney, ilk olarak bir diş hekimine başvurdu. Bu, Alex'in gece nefes almasını iyileştirmeyi amaçlayan küçük bir müdahaleye yol açtı. Ancak Alex'in büyümesi yavaşlayınca başka bir doktor bunu pandeminin gelişimsel etkilerine bağladı.

Courtney üç yıl boyunca 17 tıp uzmanından görüş aldı, hatta acil servisi bile ziyaret etti. Today.com'a verdiği demeçte, "Geceyi gerçekten (bilgisayarın) başında geçirdim... tüm bunları gözden geçirdim" dedi.

ChatGPT gizeme ışık tutuyor

Cevap bulmak için çaresizce çabalayan Courtney, Alex'in test sonuçlarını, araştırmaların tıbbi teşhislerde %72 oranında doğru sonuç verebildiğini gösterdiği bir chatbot olan ChatGPT'ye girdi. Yapay zekanın Alex'e gergin kordon sendromu teşhisi koyması onu şaşırttı.

Her yıl ABD'deki doğumların yüzde birinden daha azını etkileyen bu nadir durum, omuriliğin omurilik kanalına anormal şekilde bağlanmasından kaynaklanır. Etkileri arasında ağrı, kas güçsüzlüğü, uyuşma ve motor kontrol sorunları yer alır.

Daha ileri incelemeler Alex'in semptomlarını, omurgada küçük bir kusur bırakan ve genellikle fark edilmeyen, daha az yaygın bir spina bifida türü olan spina bifida occulta ile ilişkilendirdi.

ChatGPT'nin yükselen tıbbi yeterliliği

Resmi bir tıp diploması olmamasına rağmen, son çalışmalar ChatGPT'nin teşhis yeteneklerinin genç doktorlarınkine rakip olduğunu gösteriyor. Boston'daki Mass General Brigham'da yapılan bir çalışmada ChatGPT'nin hastalıkları %72 oranında doğru teşhis ettiği ve bu oranın asistan doktorlarla aynı olduğu vurgulanmıştır. Daha deneyimli doktorlar genellikle %95 civarında bir başarı oranına sahiptir.

California San Diego Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ChatGPT'nin insan doktorlara kıyasla daha empatik ve ayrıntılı yanıtlar verdiğini ortaya koydu.

Alex için umutlu bir gelecek

Yapay zeka teşhisinin ardından Alex bu yaz başında ameliyat oldu. İyileşme sürecinde olmasına rağmen, sağlık durumu umut verici görünüyor. Alex bugün spor yapmaktan ve yaşıtlarıyla sosyalleşmekten keyif alan hayat dolu bir çocuk.

 

alex
chatgpt
teshis
yapay zeka
Yorum (7)
Adamın Biri
ahaaaa! tohtur google amcaaaaa ya rakip çıktı..........
3
Cevapla
nevzat kulukçu
hekim arkadaşlar suyunuz ısınıyor.
6
Cevapla
DOCTOE WHO
"urfa da chatgptye saldırdılar" başlıklı haberleri bekliyoruz.ve tabi haberin altına şöyle yorumları da: - chapgpt dayağı hakediyor. - kimse kimseye boşuna saldırmaz. - hastanın istediği tanıyı koysaydı , bizim vergilerimiz ile geliştiriliyor. - kendini birşey zannediyor, olma yapay zeka bilader
11
Cevapla
DOCTOR WHO
giderlerseeee gitsinleerrrr... bizde yolumuza chatgpt ile devam ederiz
7
Cevapla
omer Faruk
“hatta acil servisi bile ziyaret etti. “
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir