Medimagazin logo

Cerrahpaşa'dan 'Deli Dana' açıklaması

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, deli dana hastalığı nedeniyle Cerrahpaşa'da karantinaya alındığı söylenen hasta hakkında açıklama yaptı
Cerrahpaşa'dan 'Deli Dana' açıklaması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, deli dana hastalığı nedeniyle Cerrahpaşa'da karantinaya alındığı söylenen hasta hakkında açıklama yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde deli dana hastalığı yüzünden karantinaya alındığı iddia edilen hasta hakkında Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Saip açıklama yaptı.

 

Açıklamada şunlar söylendi:  “Üzerinde gündem oluşan hastamızın yakalandığı hastalık (Creutzfeld-Jacob) yaklaşık 100 yıldır tanınan bir hastalıktır. Cinsiyet farkı gözetmeksizin milyonda 1-2 kişide görülür. Hızlı ilerler ve 1 yıl içinde ölümle sonuçlanır. Sebep olan etken benzer olsa da “Deli Dana” olarak bilinen hastalık ile tamamen farklıdır. 'Deli Dana' olarak tanınan hastalık ilk kez 1987'de İngiltere'de tarif edilmiştir. 'Deli Dana' hastalığının, bu hastalığa yakalanan hayvanların bazı organlarının yenilmesi ile insanlara bulaştığı bilinmektedir. Bizim hastamızda söz konusu olan Creutzfeldt-Jacob hastalığının ortaya çıkış nedeni ise bilinmemektedir. Her iki hastalığın başlangıç yaşı, belirtileri, ilerleme hızı, MR görüntüleme ve Elektroensefalografi gibi tetkik yöntemleri ile elde edilen bulgular tümüyle farklıdır. Bu farklar kesin tanıyı koyduran beyin biyopsisine gerek kalmadan iki hastalığın birbirinden ayırt edilmesini sağlar. Hastamızda söz konusu olan Creutzfeld-Jacob ülkemizde görüldüğü defalarca bildirilen bir hastalıktır. 'Deli Dana' hastalığının ülkemizde görüldüğüne dair hiçbir bildiride bulunulmamıştır.”

cerrahpaşa'dan
'deli
dana'
açıklaması
Yorum (4)
A.K.
Ben bir hekim olarak söylenenden bir şey anlamadım.CJD ise zaten başlaması 10 yıllar sürüyor.Tabiki etkeni bilinmeyecek.Laf çevirmiş ama becerememiş.
0
Cevapla
ahmet kemal
basının yalan yanlış her türlü sağlık haberlerine ciddi cezalar verilmeli. basının uydurma ve yanlış haberleri yüzünden insanlar çok yanlış yönlendirilmektedirler.
0
Cevapla
ahmet kemal
doktor A.K. bey uzmanlık alanınız mikrobiyoloji, nöroloji ya da enfeksiyon hastalıkları değilse ve de bu konuyu okuyup araştırmamışsanız açıklamaları anlamayabilirsiniz. buradaki vaka 1995 yıllarında ingilterede, genç hastalarda görülen "deli dana hastalığı" değil.açıklama oldukça yeterli ve tatminkar.
0
Cevapla
ahmet kemal
çok güzel açıklamış ve izah etmiş. konunun uzmanı değilseniz ve bu tür vakalara tanı koyup takip etmemişseniz açıklamaları anlayamayabilirsiniz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir