Medimagazin logo

Cerrahlara yol gösterecek

Mikrodalga Doku Tanımlama Cihazı (EMALIZ), ameliyat öncesinde kanserli dokuların tespit edilmesinde kullanılacak, ayrıca cerrahi operasyonun sınırlarını belirlemede doktorlara yol gösterecek.
Kaynak: ntvmsnbc
Cerrahlara yol gösterecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin laboratuvarlarında ve MITOS Medikal Şirketler işbirliğinde geliştirilen Mikrodalga Doku Tanımlama Cihazının (EMALIZ), kanserli dokuların tespit edilmesinde kullanılacağı belirtildi. Açıklamada yer alan bilgilere göre, biyolojik dokulara sadece dokunarak çok kısa sürede ne yapıda olduğunu tespit eden cihaz, bu tespiti mikrodalga frekanslarda dokuya ilişkin dielektrik katsayı ve iletkenliği yüksek doğrulukla ölçerek yapacak.

 

Dünyada ilk olma özelliği taşıyan Emaliz cihazı, İTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim Akduman başkanlığında oluşturulan ekip tarafından tasarlandı. Ekipte cerrahların yanı sıra elektronik, bilgisayar, yazılım, mekatronik ve malzeme mühendisliği gibi farklı disiplinlerden araştırmacılar yer aldı. 2 adet prototipi üretilen cihazın klinik testleri, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülüyor. Şu an sadece meme ve beyin tümörleri tespitinde uygulama testleri gerçekleştirilen cihazın diğer dokulardaki testlerine 2014 yılı içerisinde başlanması planlanıyor.

 

AMELİYATIN BAŞARISINI ARTIRACAK
Kanserli dokulara ilişkin cerrahi operasyonların başarısı, kanserli dokuların yüksek doğrulukta tespit edilmesi ve tümüyle temizlenmesiyle ilişkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Akduman, bu cihaz kullandığı yeni teknoloji ile kanserli dokuları vücut üzerinde yüksek doğrulukla tespit ederek cerrahi operasyonun başarısını artıracak. Dokuyu almadan sadece dokunarak dokunun habis veya selim olduğunun tespitini sağlayacak. Emaliz cihazı ölçülen tüm dokuların yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çeker ve ölçülen tüm verileri cihazın veri tabanına kaydederek cerrahi operasyon sırasında istatistiki analizleri yaparak cerrahlara yön verebilecek” dedi.

 

PROF. AKDUMAN: SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ONAY BEKLİYORUZ
Cihazın seri üretime geçmesi için etik kurul çerçevesinde klinik testlerinin tamamlanması ve Sağlık Bakanlığınca onaylanması gerektiğini söyleyen Akduman “Cihazımız şu anda canlıdan alınan doku ve hayvanlar üzerindeki dokulara klinik testleri yapıyor. Canlıdan alınan doku testleri birkaç ay içerisinde sonlanacak, hayvanlar üzerindeki testler ise 8 ay sonra bitecek ve sonrasında canlı insan üzerindeki testler başlayacak. Cihazın sağlık bakanlığınca onay sürecinin en fazla 3 yıl alacağını düşünüyoruz. Normalde bu dünya da 5-6 yılda tamamlanıyor. Seri üretime en erken bu zamanda geçilebilecek; fakat üniversiteler AR- GE çalışmaları kapsamında kullanmaları için cihaz siparişinde bulunurlarsa kendilerine cihazı temin edebileceğiz” diye konuştu.

cerrahlara
yol
gösterecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir