Medimagazin logo

'Çernobil nükleer felaketinin etkilerini hala yaşıyoruz'

"Genel cerrahi polikliniğimize guatr rahatsızlığı nedeniyle başvuran her üç hastadan biri kanser riski taşıyor. Bölge olarak Çernobil nükleer felaketinin etkilerini hala yaşıyoruz"
'Çernobil nükleer felaketinin etkilerini hala yaşıyoruz'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAMSUN  - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, "Genel cerrahi polikliniğimize guatr rahatsızlığı nedeniyle başvuran her üç hastadan biri kanser riski taşıyor. Bölge olarak Çernobil nükleer felaketinin etkilerini hala yaşıyoruz" dedi.

Erzurumlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, guatr ameliyatı olan hastalarda tiroid kanseri görülme sıklığında son dönemlerde artış gözlendiğini belirtti.

Genel cerrahi polikliniğine guatr rahatsızlığı nedeniyle başvuran ve tedavi ettiği hastaların 1993 yılından beri kaydını tuttuğunu belirten Erzurumlu, şunları kaydetti:

"Guatr ameliyatı olan hastalarda tiroid kanseri görülme sıklığında son dönemlerde artış gözlenmekte. Genel cerrahi polikliniğimize guatr rahatsızlığı nedeniyle başvuran her üç hastadan biri kanser riski taşıyor. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kanser görülme sıklığında artış var. Son 6 ay içinde ameliyat ettiğim 24 guatr hastasının yüzde 70,83'ünde tiroid kanseri belirlendi. Erkeklerde bu oran yüzde 34,92 olurken kadınlarda yüzde 18,33 olarak saptandı. Tiroid kanseri daha çok 49-52 yaş arasında görülüyor."

Prof. Dr. Erzurumlu, "Bölge olarak Çernobil nükleer felaketinin etkilerini hala yaşıyoruz. 28 yıl önce yaşanan felaketle radyasyon bulutları tüm Karadeniz sahilinde yayıldı, bunun etkileri hala yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

'çernobil
nükleer
felaketinin
etkilerini
hala
yaşıyoruz'
Yorum (1)
vatandaş
28 yıl mı?etkisi yüzyıllar boyu sürecek olmasına rağmen halen nükleer santral yapmak için çaba sarfediyorlar.japonların bize gönderdiği utanç duyuyoruz videosunu halen para gelsinde nasıl gelirse gelsin zihniyeti izlesin.felaket hiç bir parti hiç bir siyasi ayrım yapmaksızın büyük küçük herkes için çrnobilde geldi sinoptada gelecektir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir