Medimagazin logo

'Canan Karatay gibiler yüzünden çocuklar aşılatılmıyor'

Prof. Dr. Canan Karatay, kızamık vakalarının artmadığını, COVID aşılarının ciltte döküntüye yol açtığını, bunun da kızamık zannedildiğini iddia etti. Ancak Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdiği laboratuvar kesin vaka sayısının ilk beş ayda 2 bin 51 olduğunu açıkladı
Kaynak: cumhuriyet.com.tr - Merve Kılıç
'Canan Karatay gibiler yüzünden çocuklar aşılatılmıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye kızamık vakalarındaki artışı konuşurken Prof. Dr. Canan Karatay’ın, kızamık vakalarında sayının yükselmediğini, “COVID aşılarının ciltte döküntüye yol açtığını, bunun da kızamık zannedildiği” açıklaması tartışma yarattı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdiği laboratuvar kesin vaka sayısının ilk beş ayda 2 bin 51 olduğunu açıkladı. Karatay’a tepki gösteren TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı, “Karatay’ın toplum sağlığını tehdit eden açıklamaları var. Ne gündemdeyse onunla ilgili tersten bir şey söylüyor. Kızamık vakalarını niye çocuklarda görüyoruz? Onlar COVID-19 aşısı mı oldu?” ifadelerini kullandı. 

Mahalle mahalle gezerek çocuklara aşı yapmak için çalıştıklarını kaydeden Kırımlı, “İnsanlar, Karatay gibileri dinleyip çocuklarına aşı yaptırmıyor. Bakanın çıkıp, ‘Aşı yaptırın’ demesi gerek. Okullar açılacak. İnsanlar kapalı ortamlarda bir araya gelecek. Bir ay içinde eksik aşıların tamamlanması gerek” uyarısını yaptı. 

"Şikâyet gelirse bağlı bulunduğu tabip odası yaptırımda bulunabilir"

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da kızamıkta sadece döküntü değil ağrı, ateş ve halsizlik gibi belirtilerin de görüldüğünün altını çizerek “Kızamıkla COVID-19 aşısının yan etkisi karışması mümkün değil. Bunun testleri var” dedi. 

Karatay’ın toplumu yanlış bilgilendirdiğini vurgulayan Bulut, “Diğer hekimleri küçük düşüren onların tanısını hiçe sayan saygısız ifadeler. Kendisiyle ilgili şikâyet gelirse bağlı bulunduğu tabip odası bir yaptırımda bulunabilir” diye konuştu. 


 

canan karatay
kizamik vakalari
covid asilari
ttb
Yorum (6)
nevzat kulukçu
canan hoca akıntıda kuru yaprak olmayı kabullenmemiş, cesur yürekli ve çok değerli bir bilim insanı. sürekli linç yemesine rağmen sosyal medyada sık karşılaşıp beğendiğimiz kalabalığa katılmanın aksine tek başına doğru yolda yürüyen saygıdeğer bir hekim. türkiye'nin sayılı değerlerinden. yıpratmayın
14
Cevapla
Bence
@nevzat kulukçu biraz problemli saçma sapan fikirleri var asla aşı karşıtlığını kabul edemem bu ve bunun gibiler yüzünden kızamık tekrar hortladı diğerleri de kapıda aşı halkın insiyatifine bırakılamaz bulaşıcı hastalıklar ülkenin sorunudur aşı yaptırmak ülkede kalabilmenin temel şartı olmalı!!!
11
Cevapla
yavuzergün
ilk defa çoktan emekli olmuş eğitimi ile dalga geçildiği için, halkın hoşuna giden populist laflarla dikkat çekip hasta kazanmaya çalışan bir teyzenin, canan hanımın, doktor olduğunu düşünen birine rastladım medimagazinde... elektron mikroskopunda gözümle gördüklerim yalan bu süper araştırmacı haklı
9
Cevapla
yavuzergün
bu teyzeye inanan var tabi ama hayatında pcr görmemiş yani polimerize zincir reaksiyonu gözüyle görmemiş eski ötesi nesil bilgileri kullanan bir teyzeye, sanki bir tek canan teyze para ve ilaç lobisi emperyalizm i görmüş , bunca profesör sağcısı solcusu abd ye direnmemiş saf zannetmek de ne bileyim?
10
Cevapla
Devrimci Derviş
burada bir şeyi ya göğe çıkarma ya da yerin dibine batırma durumu var. sayın karatay popüler olmanın gazıyla çoğı kez aykırı söylemlerde bulunmaktan hoşlanıyor: buna sağlık otoritelerinin dur demesi gerekiyor. diğer taraftan en doğru tesbitleri ise gölgede kalarak faydalı bilgiler kaynayıp gidiyor.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir