Medimagazin logo

Bütçeden sağlığa ne kadar pay ayrıldı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2014 yılı bütçesinde eğitime ayrılan kaynağı bir önceki yıla oranla yüzde 15,4 oranında artırarak 78,5 milyar liraya çıkartıyoruz. Eğitim harcamalarının bütçe içindeki payını yüzde 9,4’den yüzde 18’e yükseltiyoruz. İkinci en büyük kaynağı 75 milyar lira ile sağlık harcamalarına ayırıyoruz, 2002 yılına göre sağlık harcamalarına ayrılan kaynağı 5,5 katına çıkartıyoruz” dedi.
Bütçeden sağlığa ne kadar pay ayrıldı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nın görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda hükümet adına söz verilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuşması esnasında BDP’li milletvekilleri salondan dışarıya çıktı.


Hedeflerinin yüksek gelir grubu ülkeler arısına Türkiye’yi sokmak olduğunu belirten Bakan Mehmet Şimşek, bu hedef doğrultusunda hükümetin önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Türkiye ekonomisinin 2013 yılında dengeli ve ılımlı büyümesini sürdürdüğünü belirten Bakan Şimşek, “Ekonomimiz yılın ilk yarısında iç talebin katkısıyla yüzde 3,7 gibi azımsanamayacak bir oranda büyümüştür. Böylece küresel kriz öncesi seviyeye göre reel anlamda yüzde 18,4’lük bir büyüme kaydettik. Türkiye ekonomisinin 2013 yılında yüzde 3,6 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.


Türkiye’de Mart 2009’dan bu yana 4,7 milyon kişiye ilave istihdam sağlandığını kaydeden Bakan Şimşek, 2012 yılında enflasyonun 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından birisinin cari açık olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, “2012 yılında yüzde 6,1 olan cari açığın GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 7,1’e yükseleceğini, 2014 yılında ise yüzde 6,4’e ineceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2014 YILI BÜTÇEMİZ İHTİYATLI GELİR TAHMİNLERİNE DAYANMAKTADIR”
2014 yılı bütçesinin orta vadeli maliye politikalarının temel hedefleri doğrultusunda hazırlandığına dikkat çeken Bakan Şimşek, “Bu hedeflerimiz; yurtiçi tasarrufları artırarak mevcut kaynakları üretken alanlara yönlendirerek ve verimlilik düzeyini yükselterek cari açığı azaltmak, kamu maliyesinde güçlü duruşu sürdürmek, büyümeyi ve istihdamı artırmaktır. 2014 yılı bütçemiz ihtiyatlı gelir tahminlerine dayanmaktadır. Küresel ekonomide aşağı yönlü riskleri de dikkate alarak 2014 yılı bütçe gelirimizin yüzde 4.1, vergi gelirlerinin ise 7,1 gibi mütevazi oranlarda artacağını öngördük. Bu oranlar 2014 yılına ilişkin GSYH’deki yüzde 10,2’lik nominal büyüme tahmininin altındadır” ifadelerini kullandı. 2014 yılında bütçe harcamalarını kontrol altında tutacaklarını söyleyen Şimşek, 2014 yılı bütçesinin faiz değil, hizmet bütçesi olduğunu belirtti.

BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAY EĞİTİM VE SAĞLIĞA
2014 yılı bütçesinde birinci önceliğin eğitimde olduğunu söyleyen Şimşek, bütçede en büyük payı bir önceki yıla oranla yüzde 15,4 oranında artırarak 78,5 milyar liraya çıkarttıklarını ifade etti. 2014 yılında SGK ve merkezi yönetim bütçesinden yaklaşık 75 milyar lira ile en büyük ikinci kaynağı sağlık harcamalarına ayırdıklarının altını çizen Şimşek, sağlık harcamalarını 2002 yılına oranla 5,5 kat artırıldığını kaydetti.

bütçeden
sağlığa
ne
kadar
pay
ayrıldı?
Yorum (3)
drAli
Ayırırsınız tabiki yandaş özel hastanelerinize daha fazla kazanması lazım.
0
Cevapla
leyla özel
Artık içimden yazmak gelmiyor. Kaderde hekimlik mesleğinin son 8-9 yılının kayıp yıllar olması varmış.Sonrasında daha ne kadar kaybolacak bilmiyorum. Her meslek mesai sonrası çalışırken ben niye 5'ten sonra evde oturuyorum.Benim iş gücüme, bilgi birikimime yazık değil mi.
0
Cevapla
Remzi
SB dışı kurumlarda çalışan hekimleri bir türlü görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, algılayamıyorsunuz. Uganda ya mı gidelim, Ruanda ya mı? Siz bizim de Maliye Bakanımız değil misiniz?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir