Medimagazin logo

Bu ameliyata 150 doktor ve hemşire katılacak

30 yaşındaki Valery Spiridonov, insanlık tarihinin ilk kafa nakli için gönüllü olmayı kabul etti. İtalyan cerrah Dr. Sergio Canavero önderliğinde gerçekleşecek olan nakil ameliyatına yaklaşık 150 doktor ve hemşire katılacak. Ancak bilim insanları, Spiridonov için endişeli olduklarını belirtiyor.
Kaynak: HABERTÜRK
Bu ameliyata 150 doktor ve hemşire katılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yapılacak olan nakilde Spiridonov'un kafası, başka bir vücude yerleştirilecek. Operasyonun en az 36 saat sürmesi öngörülüyor.

Bir Werdnig-Hoffman hastası olan Spiridonov'un hayatının sona ermesi yüksek ihtimal gibi görünüyor, hatta nörologlar yaşayacağı tecrübenin ölümden daha öte bir acı olacağını söylüyor. Uzmanlar, nakil yapılan vücut Spiridonov'un kafasını reddedebileceğini, ve acı içinde bir ölümün onu bekliyor olabileceğini belirtiyor.

Amerikan Beyin Cerrahları Derneği Başkanı Dr. Hunt Batjer, bu durumun kimsenin başına gelmesini istemediği söylüyor ve ekliyor "Şahsen ben kimsenin bana bunu yapmasına izin vermezdim"

Dr. Batjer'e göre asıl mesele, bir kafanın (omurga ve şahdamarı ile birlikte) başka bir bedenle birleştirilmesinin bugüne dek yaşanmamış bir çıldırışa neden olabileceği... 


New York Üniversitesi Medikal Etik Direktörü Arthur Caplan ise nakli gerçekleştirecek olan cerrah Canavero için "deli" sıfatını kullanmaktan çekinmiyor. Caplan, kafa nakli yapılan bir hastanın kimyasının tamamen bozulacağı ve şimdiye dek görülmeyen bir akıl yitirmeye sebep olacağını söylüyor.

Tarihin ilk kafa nakli deneyi bundan 45 yıl önce, 1970 yılında bir maymun üzerinde denenmiş, ancak maymun ancak bedenin kafayı reddetmesi sebebiyle hayvan yalnızca 8 gün hayatta kalabilmişti. Omurilik ve bedenin doğru birleştirilmemesi sebebiyle nefes alması dahi mümkün olmamıştı.

bu
ameliyata
150
doktor
ve
hemşire
katılacak
Yorum (4)
hasan
Bence hayvanlarda denenmeli. Bazı hastalar gerçektende en ağır ameliyatı kabul ediyor.Nitekim evrenimizde bazı nörotiklere ilk zamanlarda koroner bypass, transplantasyon vs ağır ameliyatların yapıldığı biliniyor. Tanılar net konmalı, seri hayvan deneyleri yapılmalı ve etik kararlar alınmalı. Şayet bu ameliyatlar tutarsa bir yerde insan oğlu sonsuza kadar yaşayacak demektir. Aman firavunlar duymasın ölüleri mezardan kalkar, dirileri ise başımıza dert olur.
0
Cevapla
Behnan Balaban
Gerçekten çılgınca bir girişim ancak ben başarısız olacağı kanaatindeyim. Başarılı olsa bile bu ölümsüzlük anlamına falan gelmez, belki beden değişimi ile normalin birkaç katı süre ile yaşam uzayabilir ancak nitelikli bir rejenerasyon olmadıkça beden nakli ile ölümsüz olunamayacağı kanaatindeyim.
0
Cevapla
baran
Nüfus 7 milyar küsür, 2050 tahminim nüfusu 9 milyar olacak, eldeki kaynakları böyle saçmalıklara harcamak yerine toplumun geneline sağlık hizmeti sunulmalı. 9 milyar kelle hadi beni yelle...
0
Cevapla
Bircis Aydın
BİR HATIRLATMA! https://www.facebook.com/bircis/posts/10153399664909796
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir