Medimagazin logo

Bu 8 tavsiyeye uymak kalp hastalığı riskini azaltıyor!

Yapılan araştırmalara göre, sekiz yaşam tarzı faktörünün, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ölme riskinizi yaklaşık yüzde 80 oranında azalttığı kanıtlandı.
Kaynak: Sözcü
Bu 8 tavsiyeye uymak kalp hastalığı riskini azaltıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Her yıl milyonlarca insan kalp-damar hastalığından hayatını kaybediyor, ancak yeni bir araştırmaya göre sadece birkaç temel yaşam tarzı alışkanlığını uygulamak bu sayıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Amerikan Kalp Derneği'nden 5.600'den fazla kişi üzerinde araştırma yapan araştırmacılar, bu sekiz maddeye uyan yani sağlıklı beslenen, gecede yedi ila dokuz saat uyuyan, sigara içmeyen, egzersiz yapan ve kan basıncını, kan şekerini, kolesterolünü ve kilosunu kontrol altında tutan kişilerin, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin yüzde 36 azaldığını buldu.

Ek olarak, ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan kişilerin bu duruma yakalanma ve kalp veya felçten ölme riskleri yüzde 39 oranında azaldı. 

Profesör Jiantao Ma, bu sekiz ipucuna dikkat etmenin, yaşınız veya sağlık geçmişiniz ne olursa olsun riskinizi azaltabileceğini söyledi.

Katılımcıların ortalama yaşı 56'ydı

Araştırmacılar, kalp-sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinin, kişinin genel sağlığına katkıda bulunan vücudun ve hücrelerinin biyolojik yaşlanmasını nasıl etkilediğini inceledi.

Genetik, diyet, egzersiz ve çevre dahil olmak üzere çok sayıda faktör vücudun yaşlanmasını etkiliyor. Bunlar kişinin DNA'sını etkileyerek işaretler bırakıyor.

Bilim insanları bu belirteçleri okuyabilir ve bunları kanser veya kalp hastalığı gibi belirli sağlık durumlarına yakalanma olasılığınızın ne kadar yüksek olduğunu gösteren göstergeler olarak kullanabilir.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, 1948'de başlayan ve kardiyovasküler hastalık geliştirme risklerini anlamak için bireyleri ve ailelerini izleyen Framingham Kalp Çalışması'ndaki 5.680 katılımcının DNA'sını analiz etti. Deneklerin ortalama yaşı 56 idi.

Veri seti çok eskilere dayandığı için araştırmacılar, katılımcıların aile geçmişleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oldu ve bu da onların kalp hastalığına genetik olarak yatkın olup olmadıklarını bilmelerine olanak sağladı.

Yaşam tarzı alışkanlıklarına, aile geçmişine ve DNA değişikliklerine bakıldığında araştırmacılar, yüksek yaşam tarzı puanına sahip kişilerin, düşük yaşam tarzı puanına sahip kişilere göre kardiyovasküler hastalıktan ölme ihtimalinin yüzde 36 daha az olduğunu buldu.

Genetik olarak kardiyovasküler hastalık geliştirmeye yatkın olan kişilerde tüm nedenlere bağlı ölümler de yüzde 78 oranında azaldı.

amerikan kalp dernegi
saglik
kalp krizi riski
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir