Medimagazin logo

Botoks 'tik'leri de gideriyor

Daha genç bir görünüm için tercih edilen botoks, başka hastalıklara da çare oldu. Bunlardan biri de yüz başta olmak üzere boyun ve vücudun diğer bölgelerinde farklı nedenlerle ortaya çıkan seğirmeler, yani tikler.
Kaynak: NTVMSNBC
Botoks 'tik'leri de gideriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Özellikle kadınların daha genç bir görünüm için tercih ettiği botoks, yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklarda da kullanılıyor. Uzmanlara göre yüz başta olmak üzere boyun ve vücudun diğer bölgelerinde farklı nedenlerle ortaya çıkan seğirmeler, botoksla giderilebiliyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı, yüz ve boyun başta olmak üzere vücuttaki seğirme ve atmalar, diş sıkma ve gıcırdatmanın botoksla tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Yüzdeki tik ve seğirmelerin farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini anlatan Akbostancı, ''Bu sorun 'hemifasial spazm' denilen, beynin arkasındaki atardamarın yüz sinirine baskı yapmasından dolayı görülebileceği gibi, 'blefarospazm' adı verilen, kronik göz zarı iltihabı ve göz kuruluğu halinde sık göz kırpma ihtiyacı nedeniyle beyin bunu otomatik davranış haline getirebilir'' diye konuştu.

Yüzdeki tiklerin sebebinin bilinmediğini, ancak genetik nedenlere bağlı ortaya çıkabildiğini anlatan Akbostancı, diş gıcırdatma ve sıkmanın ise kronik diş sağlığı problemlerinden kaynaklanabileceğini belirtti.

GÖZ KURULUĞUNDA DA KULLANILIYOR
Nörolojik nedenlerden kaynaklanan sorunlar için mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini vurgulayan Akbostancı, seğirme ve tiklerin nedenlerinin tespit edilmesi için bazı tetkikler önerildiğini belirtti. Akbostancı, tedavide uygulanan yöntemle ilgili şu bilgileri aktardı:

''Kuru göz probleminde göz damlasıyla sorun çözülmeye çalışılır, takibi bir göz hekimi yapmalıdır. Eğer sorun hala devam ediyorsa botoks önerilebilir. 'Hemifasial spazm'da da botoks tedavisiyle çok olumlu sonuçlar alınabiliyor. Botoks çok düşük dozda ilaç olarak kullanıldığında istemli hareketlere engel olmazken istem dışı hareketleri ortadan kaldırabiliyor. Zaten estetik amaçlı kullanımı da buna bağlı oluyor. Botoksun etkisi uygulamadan 3 gün sonra ortaya çıkıyor ve etkisi ortalama 3 ay sürüyor. Eğer hasta tedaviden memnunsa bunun 3 ayda bir tekrar edilmesi gerekiyor. Bunun sağlık açısından hiçbir zararı yok.''

SEYİRME SADECE YÜZDE OLMUYOR
Seğirme ve kasılmaların sadece yüzde olmadığını, boyun bölgesinde de görülebildiğini belirten Akbostancı, ''Servikal distoni'' denilen hareket bozukluğunda da botoksun son derece etkili olduğunu söyledi.

Mesleki nedenlerden dolayı da el, ağız ve yüz gibi bölgelerde kasılmalar ortaya çıkabildiğini anlatan Akbostancı, ''Örneğin saksafon çalan bir müzisyende ağızda, gitaristlerde elde, daktilograflarda parmaklarda kasılmalar olabiliyor. Bu durumlarda da botoks soruna çare olabiliyor'' şeklinde konuştu.

SORUN PSİKOLOJİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Prof. Dr. Akbostancı, tik ve seğirme gibi sorunların hastaların psikolojisini olumsuz etkilediğini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı'nda yapılan bir araştırmaya göre, yüzde kasılması olanlarda mahcubiyet, kendini kötü hissetme gibi rahatsız edici problemler görüldüğünü belirterek, botoks tedavisiyle bu tür psikolojik problemlerin de ortadan kalktığını sözlerine ekledi.

botoks
'tik'leri
de
gideriyor
Yorum (1)
YANLIŞINIZ VAR
BOTOX TİKLERİ GİDERMEZ. "TİK" TEDAVİSİNDE YERİ YOKTUR. BUNUN SEBEPLERİ: * TİKLERİN HEMEN HER ZAMAN BİRDEN ÇOK KAS VEYA KAS GRUBUNU İÇEREN KOMPLEKS HAREKETLER ŞEKLİNDE GÖZLENMESİDİR. TİKİ ELİMİNE ETMEK İÇİN TÜM BU KAS GRUPLARINA BOTOX UYGULAMANIZ GEREKECEKTİR Kİ BU DURUM ADETA İYATROJENİK BİR YÜZ FELCİNE YOL AÇACAKTIR. * TİKLER NADİREN SİMETRİKTİR. BU NEDENLE YA TEDAVİDE KULLANILACAK BOTOKS TEK TARAFA YAPILACAK VE BU SEFER DE BOTOXA BAĞLI ASİMETRİ GELİŞECEK YA DA SİMETRİ AÇISINDAN BİLATERAL UYGULANARAK YÜZÜ MİMİKSİZLEŞTİRECEKTİR. * TİKİ OLAN HASTANIN TİKİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNİ FİZİKİ OLARAK ENGELLERSENİZ BU HASTADA ANKSİYETE YARATIR. ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BOTOX İLE ENGELLEDİĞİNİZİ SANDIĞINIZ TİKİN YERİNE BİR BAŞKASI GELECEK VE FASİD DAİRE YENİDEN BAŞLAR. * BLEFAROSPASM VE HEMİFASİYAL SPAZM DA ZATEN "TİK" DEĞİLDİR. * BOTOX ETKİSİ 3 AYDAN UZUN SÜRER. * DİŞ GICIRDATMADA İLK SIRA TEDAVİLERDEN DEĞİLDİR. ÇİĞNEME KASLARINA UYGULANDIĞINDA BU KASLARI KISMİ ATROFİYE GÖTÜRÜP YÜZÜN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİREBİLİR. O YÜZDEN KAFANIZA GÖRE HER DİŞ GICIRDATANA UYGULAMAYINIZ. MUHTEMELEN CENK HOCAMIZ DA NTV MUHABİRİNE BÖYLE ANLATMAMIŞTIR. NTV MUHABİRİNİN YAZDIĞI KENDİ ANLADIĞI KADARIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir