Medimagazin logo

Böbrek taşı kolay yakalanacak

Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı ve ABD'deki Silikon Vadisi işbirliğiyle yürütülen çalışmayla böbrek taşlarının lazer teknolojisiyle analiz edilmesi sağlanacak.
Kaynak: AA
Böbrek taşı kolay yakalanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Elektro Optik Sistem Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Demir, böbrek taşının analizini yapmaya yönelik ''lazer etkileşimli plazma spektroskopi yöntemi'' için doktora tez çalışması başlatıldığını söyledi.

Projedeki amacın, böbrek taşlarının içerisindeki elementlerin niteliğini bilmek ve bu işlemi gerçekleştirirken yeni bir teknolojik ürün olarak lazer etkileşimli plazma spektroskopi yöntemini kullanmak olduğunu kaydeden Demir, ''Böbrek taşları daha önceden XRD cihazları ile analiz ediliyordu. XRD yöntemiyle uzun süre numune hazırlığı gerekiyordu ve yeterli miktarda böbrek taşına ihtiyaç vardı. Bu teknik sayesinde daha hızlı ve numune hazırlığı gerektirmeden az miktarda böbrek taşı ile analiz imkanı sağlanmaktadır. Bu projenin amacı, böbrek taşlarını lazer teknolojileriyle analiz etmek ve doktorların böbrek hastalıklarında daha kolay teşhis ve tedavi yapmalarını sağlamaktır'' ifadesini kullandı.

böbrek
lazer
xrd
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir