Medimagazin logo

Böbrek nakli olanlar mahkeme ile malullük aylığı alabilir

BLOOMBERG Habertürk'ten Ali Tezel'in yazısı...
Böbrek nakli olanlar mahkeme ile malullük aylığı alabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yine bildik Sosyal Güvenlik Kurumu klasiği. Böbrek nakli olanların özür oranları yönetmelikle yüzde 70'e çıkarıldığı halde SGK, "Özür oranınız yüzde 60'tan az" diyerek malullük aylığı taleplerini reddediyor. SGK'nın ret cevabından sonra dava açanlar, birikmiş malullük aylığını toplu olarak alabilirler

Böbrek nakli olanların malulen emekliliğine dair yazınızı okudum ve SGK'ya müracaat ettim. Onlar da beni üniversiteye sevk ettiler ve ilk işe girdiğimde sağlıklı olduğuma dair raporumu istediler. Maluliyet raporu ile ilk işe girdiğimdeki sağlıklı raporumu İzmir SGK'ya gönderdim. Ancak "Maluliyetiniz % 60'ın altında olduğu için reddedildi" cevabı verildi. Başka bir arkadaştan ise ek evrak istediler. Ben de itiraz dilekçesiyle Ankara Yüksek Sağlık Kurulu'na başvurdum. Yardımlarınızı rica ediyorum. Huriye İlkimen

3 Şubat 2011 günü bu köşeden, "Böbrek Nakli Olanların Malullük Aylığını Kurtardık" diye başlık atmıştık. Zira 2 Nisan 2010 günü Ceyda Erenoğlu tarafından yayınlanan haberde, "malulen emekli olan böbrek diyaliz hastalarının, sonradan böbrek nakli oldukları zaman malullük aylıklarının kesilmesinden korktukları için sıraları geldiği halde nakil olmak istememeleri" konu edilmişti.

YENİ YÖNETMELİK HEPSİNİ KURTARMIŞTI
Çünkü, 16.7.2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre, diyaliz tedavisi gören böbrek hastalarının özür oranı yüzde 90 iken böbrek nakli (transplantasyon) olan kişilerde oran yüzde 40 olarak uygulanıyordu.
16 Aralık 2010 günü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelik ise 2006 yılında çıkarılan yönetmeliği tamamen ortadan kaldırdı ve özür oranlarını değiştirdi. Yayımlandığı 16 Aralık 2010 günü yürürlüğe giren yeni yönetmelik gereğince, artık renal transplantasyon yani böbrek naklinin oranı yüzde 40'tan yüzde 70'e çıkarıldı.
Bu değişiklik sonrasında artık malulen emekli edildikten sonra böbrek nakli olan SSK ve Bağ-Kur'luların malullük aylıkları kesilmeyecek.
Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, artık böbrek nakli (transplantasyonu) olanların özür oranı hastaneler tarafından yüzde 40 değil yüzde 70 olarak verilmektedir. SGK'dan malulen emekli olabilmek için ise yüzde 60 rapor oranı yeterlidir.

SGK, 'YENİ YÖNETMELİĞİ TANIMAM' DİYOR
Fakat SGK, "Ben bu yönetmeliği tanımam" diyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgililere gönderdiği yazılarda, "Böbrek nakli olan diyaliz hastalarının böbrek nakli söz konusu olduğunda, 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında
Yönetmeliğin Ek-2 özür oranları cetvelinde nakli sonrası verilecek olan işgücü kaybı oranlarının % 40'tan % 70'e çıkarıldığı, bu yeni gelişmeyle organ nakli yapılan kişilerin de 5510 sayılı Kanun'un 25'inci maddesinde çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulu'nca tespit edilen sigortalı malul sayılır" şartının artık nakilli kişiler için de geçerli olduğu anlamına geldiği, bu gerekçeyle böbrek nakli olup da maluliyetleri sonlandırılanlara maluliyetlerinin devamı hususu istenmektedir.
Ancak SGK, "Biz bu yönetmeliğe göre özür durumu tespiti yapmıyoruz, bizim baktığımız yönetmelik, 11/10/2008 tarihli ve 27021 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği'dir" diyor.

 

SGK genelgeyi teşvik sistemine yetiştiremedi
25 Şubat 2011 günü Resmi Gazete'de yayımlanan 6111 sayılı Torba Kanun ile işverenlere yeni teşvik uygulamaları getirildiği gibi mevcut teşviklerde de değişiklik yapıldı. Ama SGK, 23 Nisan 2011 gününe kadar genelge ve bilgi işlem sistemini değiştiremediği için işverenler teşviklerden yararlanamadı.
Şimdi SGK yayınladığı duyuruyla, "6111 sayılı kanunda belirtilen teşvik şartlarını sağlayan işverenlerimiz 2011 Mart ayına ait APHB'lerini daha önce vermişseler, teşvikten yararlanacak sigortalılar için 2011 Mart iptal APHB vermeli, SGK'ya gidip teşvik tescili yaptıktan sonra teşvikten yararlanacaklar için 06111 kodlu 2011 Mart dönemi APHB vermelidir. Bu işlem bugün saat 23.59'a kadar yetiştirilmez ise düzeltme amaçlı EK-İPTAL APHB'leri kâğıt ortamında düzeltilmek zorundadır" demiştir. Haberiniz ola...

böbrek
nakli
olanlar
mahkeme
ile
malullük
aylığı
alabilir
Yorum (1)
serdar çelik
slm ben 05/01/1984 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 23/05/2003 de yalız bir gün ssk yatmışım var.28/10/2005 diyalize girmeye başladım.09/04/2008 böbrek nakli oldum.şuan 1650 gün ssk var halen çalışmaktayım.askerlik 15 ay askerlik borçlanmasını yapsam ben mağlünen emekli olabilirmiyim.ben nezaman emekli olurum yada ola bilirmiyim.ilgiize tşkr ederim
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir