Medimagazin logo

BMJ: Bel ağrısında parasetamol yazmak doğru mu?

Parasetamolün bel ağrısı ve osteoartrit tedavisinde "etkisiz olduğu" bildirildi. Avustralyalı araştırmacıların çalışmasında parasetamolün bel ağrısının yol açtığı hareket zorluğunu azaltmadığı ve yaşam kalitesini artırmadığı saptandı.
Kaynak: BBC TÜRKÇE - James Gallagher
BMJ: Bel ağrısında parasetamol yazmak doğru mu?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiliz Tıp Dergisi'nde (British Medical Journal) yayımlanan ve 13 klinik deneyini esas alan araştırmada, parasetamolün karaciğerde sorun çıkması olasılığını yükselttiği de kaydedildi.

Bel ağrısı, bedensel hareket zorluğunda en önemli nedenlerden biri ve İngiltere'de her yıl 26 milyon kişinin bel ağrısından şikayetçi olduğu belirtiliyor.

İngiltere'de bel ağrısı ve osteoartrit vakalarında parasetamol tedavisi tavsiye edilmekte. Ancak parasetamol tedavisi kararına gerekçe gösterilen kanıtların ne derece geçerli olduğu öteden beri sorgulanıyor.

Sidney Üniversitesi'nden bir araştırma akibi 5000'i aşkın hasta üzerinde, 13 ilaçla yapılan tedavi sonuçlarını inceledi ve parasetamolün bel ağrısını azaltmada etkisiz olduğu sonucuna vardı.

Kalça veya dizde görülen osteoartrit vakalarında parasetamolün ufak bir iyileşme sağladığı ama bu etkinin klinik anlamında önemli sayılamayacak kadar küçük olduğu kaydedildi.

'Karaciğer tahlillerindeki anormallik yüksek'

Araştırma grubunda yeralan Gustavo Machado, "Parasetamol, muskuloskeletal şikayetler için en yaygın şekilde kullanılan reçetesiz ilaç. Dolayısıyla bu yeni bulguların ışığında tedavi yollarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Bizim araştırmamızda bel ağrısı ve osteoartrit için kullanılan parasetamolün, hastalarda, daha yüksek karaciğer toksisitesi riski yarattığını gördük. Plasebo ilaç verilen hastalara kıyasla, parasetamol kullanan hastaların karaciğer tahlillerindeki anormallik dört kat fazla çıktı." dedi.

İngiltere'deki Keele Üniversitesi'nden Dr. Christian Mallen da, bel ağrısı ve osteoartrit vakalarında, ilaçların dışındaki seçeneklerin esas alınması gerektiğini vurguladı. Dr. Mallen, osteoartrit ve omurgadan kaynaklanan ağrılarda, egzersizin ne derece etkili olduğunun saptandığını ama bu hastaların pek egzersize yanaşmadıklarını ya da egzersizi sürdürmediklerini belirtti.

İngiltere Artrit Araştırmaları kurumundan Jane Tadman, "Parasetamolün şiddetli artrit ağrısı çeken her hastaya yarar getirmediğini bir süredir biliyoruz. Ancak bazı kişiler parasetamolden yarar görüyor, ilaç sorunsuz uyumalarına ve egzersiz yapabilmelerine imkan veriyor. Artrit ve eklem ağrılarını kontrol altında tutabilmek için, mevcut ilaçları almaktansa, fiziksel faaliyet içinde olmak daha iyi ve daha etkili bir yol." dedi.

bmj:
bel
ağrısında
parasetamol
yazmak
doğru
mu?
Yorum (7)
Dr erhan
Bunu yazan doktorlar da biliyor. Parasetamolun sadece antipiretik özelliği olduğunu bilmeyen hekim yok. Yine de yan etki riski en düşük olduğu için başımız ağrımasın diye hep Parol yazariz
0
Cevapla
mehmet demirci
hem öyle hemde hasta ne isterse onu yazıyoruz artık devir hastayı memnun etme devri sıkıysa yazma anında 184 e şikayet ediliyorsun
0
Cevapla
aydin sinal
bu ülke insani zaten parasetamole alismistir,en fazla satilan GRIPIN de parasatomoldür,eskiden kodein,kafein ile birlikte idi uzun yol söförleri cok kullanirlardi,aliskanlik yapardi simdi herhalde sadece parastomol dür.yinede en fazla kullanilan tablettir.
0
Cevapla
Volkan SUBAŞI
Genel tıbbi tababette bize sürekli ilaç kullanımı aşılandığı için tedavi=hangi ilaç diye bakıyoruz. Oysa bel ağrısında ; 20 dk sıcak uygulama ve masajla en iyi ağrı kesici-kas gevşeticiden daha etklili sonucu alabilirsiniz.3-5 günlük istirahat sonrasında egzersizle bel kaslarını kuvvetlendirerek biraz sabırlı hastada ne parasetamol nede NSAİD'e gerek kalmadan bu işi ilaçsız çözebilirsiniz.
0
Cevapla
TOLGA HANAYOĞLU
Bir de fizyoterapiyi mi denesek ha dersiniz değerli hekimler...Bu iş dünyada nasıl yapılıyor fizyoterapi değerlendirmesi MR a kıyasla ne oranda etkili ha bunları mı tartışsak artık diyorum.Değişen ve globalleşen dünyada artık her hastayı MR a yollayıp sende düzleşme ve fıtık var deyip parasetomal ile yollamasak mı acaba? Bir de fizyoterapiyi mi denesek ha ne dersiniz değerli hekimler(tabi bu iş dünyada nasıl yapılıyosa öyle olarak kızmaca yok yalnız baştan söyliyeyim :)...
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir