Medimagazin logo

Bilim insanları: Kemik erimesini önlemek için Jarlsberg peyniri yiyin

Yeni bir araştırma, Jarlsberg peyniri yemenin, kemik erimesini (osteoporozu)önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Norveç’te üretilmesine rağmen, İsviçre tipi bir peynir olarak sınıflandırılan Jarlsberg, büyük gözeneklere sahip hafif sert bir peynire deniliyor
Kaynak: ntv.com.tr
Bilim insanları: Kemik erimesini önlemek için Jarlsberg peyniri yiyin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiliz araştırmacılar Jarlsberg peynirinin kemik sağlığını iyileştirdiği kanıtlanan K2 vitamini açısından zengin olduğunu açıkladı. BMJ Nutrition Prevention & Health dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçları, bu peyniri günlük olarak tüketmenin kemik büyümesi ve yenilenmesi için faydalı olabileceğini gösterdi. 

Çalışmaya katılanların yarısına, K2 vitamini açısından zayıf olan küflü bir Fransız peyniri çeşiti Camembert verilirken, diğer yarısına  Jarlsberg peyniri verildi. Çalışmanın yazarları, Jarlsberg tüketimiyle birlikte kemik büyümesi belirtilerinin arttığını,  Camembert grubunda ise hafifçe düştüğünü söyledi. 

İngiltere’deki NNEdPro Cambridge Küresel Beslenme ve Sağlık Merkezi’nden  Prof. Dr. Sumantra Ray, "Bu çalışma, kalsiyum ve D vitamininin kemik sağlığı için son derece önemli olduğu bilinmesine rağmen, K2 vitamini gibi belki de çok iyi bilinmeyen başka önemli faktörlerin de rol oynadığını gösteriyor" dedi. 

Diğer taraftan, çalışmaya dahil olmayan uzmanlar bulgular hakkında bazı şüphelerin olduğunu bildirdi.

King's College London'da fahri beslenme ve diyetetik profesörü Tom Sanders, “Bildirilen etkilerin Jarlsberg peynirine özgü olması muhtemel değildir. Diğer sert, uzun süre fermente edilmiş peynirlerde benzer faydalar gözlenebilir” dedi.

British Nutrition Foundation'da beslenme bilimcisi olan Dr. Simon Steenson ise "Jarlsberg peynirini kemik sağlığı için faydalı bir gıda olarak önermek, diğer beslenme önerileriyle dengelenmelidir” diye konuştu.

Öte yandan, dünyada çoğunluğu kadınlardan oluşan  on milyonlarca insanın osteoporoza sahip olduğuna inanılıyor. Bu durum ise yılda yüzbinlerce kemik kırılma vakasına neden oluyor. 

Uzmanlar, kemik sağlığının yeterli kalsiyum ve D vitamini ile lahana gibi koyu yeşil sebzelerde de bulunan K vitamini tüketimine bağlı olduğunu söylüyor.

 

jarlsberg peyniri
norvec
kemik erimesi
peynir
osteoporoz
Yorum (1)
hüsnü mübarek
türk bilimadamları yaptıkları çalışmalar neticesinde ezine peyniri tüketmenin psikomental sağlığa ve tüm hastalıklara iyi geldiğini ortaya çıkardı. yapılan çalışmada deneklerden bi̇r gruba ezine peyniri yanında rakı ve kavun verildi di̇ğer gruba i̇se çay si̇mi̇t lavaşqui̇t peyni̇r veri̇ldi̇.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir