Medimagazin logo

Bilim insanları hafızadaki yüzleri resme dökmeyi başardı

Kanada'nın Toronto Scarborough Üniversitesi'ndeki nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak "hafızadaki yüzleri resme dökmeyi" başardı
Kaynak: BBC
Bilim insanları hafızadaki yüzleri resme dökmeyi başardı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, "Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak" dedi.

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG'nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, "İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık" diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi'nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle "hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine" ihtimal vermediğini anlattı, "Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor" dedi.

eeg
prof. dr. adrian nestor
scarborough universitesi
dr. dan nemrodov
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Ülkemizdeki çoğu siyasetçinin ; "böyle dedi ama şöyle düşünüyor " şeklindeki zihin okuma sürecini bir adım ilerleterek görüntüye yansıtmışlar. Sanki Minority Report ön çalışması gibi .
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir