Medimagazin logo

Beyoğlu'nda "Tıp Haftası Yürüyüşü" düzenlendi

Beyoğlu'nda, 14 Mart Tıp Bayramı ve Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde "Tıp Haftası Yürüyüşü" düzenlendi.
Beyoğlu'nda "Tıp Haftası Yürüyüşü" düzenlendi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Her yıl geleneksel olarak yapılan yürüyüş öncesi Tünel Meydanı'nda toplanan İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği üyesi doktorlar, "İyi ve onurlu hekimlik için bu daha başlangıç, mücadeleye devam" yazılı pankart açtı.

Çeşitli sloganlar atan grup, ellerindeki dövizlerle şarkılar ve alkışlar eşliğinde Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak için yürüyüşe geçti.

Emniyet yetkililerinin, grubun Taksim Meydanı'na girişine izin vermemesi üzerine İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu aradı. Daha sonra, grubu temsilen 3 kişinin çelengi anıta bırakabileceği açıklandı.

Burada bir açıklama yapan Gören, herkes için nitelikli hekimlik yapmak için alanlarda olduklarını belirterek, Türkiye'de şu anda yapılan hekimlikten kaygı duyduklarını söyledi.

Kamu Hastaneleri Birliği adı altında bütün devlet hastanelerinin özelleştirildiğini savunan Gören, ne kadar çok hasta gelirse o kadar çok kar etme prensibiyle çalışmaya başlandığını öne sürdü.

Gören, vatandaşlardan doktorlardan en az 20 dakika muayene süresi istemesi talebinde bulunarak, "Bu gerçekleşirse ne şiddet kalır ne de başka bir şey" dedi.

Grup adına yapılan basın açıklamasında da İstanbul Tabip Odası'nın "14 Mart Hekimlik Bildirgesi" okundu.

"Tam Gün Yasası"nın eleştirildiği açıklamada, tıp fakületelerinde eğitimi niteliksizleştirdiği savunulan uygulamalara son verilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, sağlık çalışanlarının mesai saatlerinin uluslararası kriterlere uygun olmasının hastalarına faydalı olması açısından şart olduğu ifade edildi.

Açıklamanın ardından grup, İstanbul Tabip Odası'nın çelengini İstiklal Caddesi'nde bekleyen çevik kuvvet ekiplerinin önüne bıraktı. Bir vatandaş da çelengin üzerine ekmek koydu.

Grup, daha sonra dağıldı.

beyoğlu'nda
"tıp
haftası
yürüyüşü"
düzenlendi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir