Medimagazin logo

Beyin ölümlerinde ne kadar organ bağışlanıyor?

Giresun İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Adem Kırca, organ bağışı konusuna dikkati çekti.
Beyin ölümlerinde ne kadar organ bağışlanıyor?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kırca, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye'de 9 bin kişinin organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Avrupa'da beyin ölümü gerçekleşen insanların yüzde 85'inin organlarının bağışlandığını, bu oranın Türkiye'de ise sadece yüzde 23 olduğunu vurgulayan Kırca, "Türkiye, organ nakli noktasında dünyada önemli ülkeler arasında yer alıyor. Yetişmiş çok iyi hekimlerimiz ve çok iyi organ nakli merkezlerimiz mevcut ancak Türkiye'de yeterince organ bağışı yapılmıyor" ifadelerini kullandı.

Organ nakli bekleyen insanların hastane köşelerinde sessiz sedasız hayatlarını kaybettiklerini, onları yeniden yaşama döndürmek için organ bağışının artması gerektiğini vurgulayan Kırca, şunları kaydetti:

"Avrupa'nın birçok ülkesinde böbrek nakli olanların yaşama oranları yüzde 93-94'ler düzeyinde. Türkiye'de ise bu oran yüzde 98 civarındadır. Biz birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyiyiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de bin 477 beyin ölümü gerçekleşti ama sadece bunların 345'inin organları bağışlandı. Geçen yıl yaklaşık 9 bin kişi organ yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdi. Biz bunlara organ bulabilseydik, 9 bin insanımız aramızda yaşıyor olacaktı. Bu konuda toplumumuzun bilinçlenmesi lazım. Organlarımızı cennete götürmeyelim. Organlarımıza cennette değil bu dünyada ihtiyaç var."

Kırca, Giresun'da bu yıl sürdürdükleri yoğun çalışmalar sonucu, beyin ölümü gerçekleşen 11 hastanın 6'sının organlarının bağışlanmasını sağladıklarını belirtti.

beyin
ölümlerinde
ne
kadar
organ
bağışlanıyor?
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir