Medimagazin logo

Bebekler -196 derecede beş yıl saklanıyor

Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesi riskine karşılık, embriyolar; dondurularak eksi 196 derecede beş yıl saklanıyor. Ancak çiftlerin; her yıl evliliklerini belgelemesi gerekiyor
Kaynak: SABAH - ESRA TÜZÜN
Bebekler -196 derecede beş yıl saklanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; en yeni anne olma tekniklerini anlattı:
Ülkemizde yumurta dondurma işlemi yasal mı?
Yakın bir zamana kadar yardımcı üreme teknikleri mevzuatına göre; yumurta dondurulmasına izin verilmiyordu. Ancak 2010 yılında revize edilen yönetmelikle; belirli şartlarda (kanser teşhisi konması sonrasında kişinin üreme hücreleri için zararlı olan radyoterapi ve/veya kemoterapi alacak olması, üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon geçirilecek olması gibi) yumurta dondurulması yasal olarak yapılabiliyor.
Embriyo dondurması işlemi nedir ve nasıl uygulanır?
Dondurma işlemi için uygun kalitedeki embriyolar; laboratuvarda 'vitrifikasyon' adı verilen teknikle dondurulur. Dondurulan embriyolar; sıvı nitrojen içeren -196 derecede, özel tanklarda saklanır. Dış ortamdan etkilenmeden tedavi için kullanılacak zamana kadar korunurlar. Son birkaç yıldır bu yöntemle embriyolarda yüzde 90'ın üzerinde canlılık elde edilmektedir.

BOŞANIRLARSA İMHA EDİLİR
Yumurta dondurma nasıl bir işlem peki?
Adetin başlamasıyla birlikte yaklaşık 10 gün süren bir hormon tedavisi sonrasında elde edilen yumurtalar; laboratuvarda yine vitrifikasyon yöntemi kullanılarak donduruluyor, ileri bir tarihte tüp bebek tedavisi için kullanılacağı zamana kadar saklanıyor. Embriyo ve yumurta dondurma işlemi yapılan kişi; her yıl ilgili kuruma yazılı başvuruda bulunarak yumurtalarının saklanmasının devamını sağlamak durumundadır.
Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?
Mevzuatta belirtilen mevcut yasal saklama süresi beş yıldır. Bu süre içerisinde çiftler; her yıl embriyolarının saklanmakta olduğu kuruma giderek dilekçe vermek ve evlilik durumlarını belgelemek zorunda. Bu süre içinde; çiftler boşanırsa veya eşlerden biri ölürse, embriyoların imha edilmesi gerekir.

ACİL KANSER TEDAVİSİ ÖNCESİ DOKU KORUNUR
'Over dokusu dondurma' işlemi ne zaman uygulanır?
Over dokusunun laparoskopik yolla alınıp dondurulması; kanser tedavisi görecek kadının evli olmadığı veya yumurta geliştirme tedavilerinin kanser tipine uygun olmadığı ve acilen kanser tedavisine başlanması gereken durumlarda uygulanır. Ergenlik öncesi kız çocuklarında üremeyi koruma amaçlı olarak uygulanabilecek tek yöntemdir.

YUMURTA DONDURMA MALİYETLİ BİR İŞLEM Mİ?
Kişiye kazandırdığı olanaklar ile kıyaslandığında; yumurta ve embriyo dondurma işlemleri, maliyetli işlemler değildir. Bununla birlikte dondurulup saklanmaları için özel kitler ve tanklar gerekli olduğundan, bir defalık dondurma ücreti alınıyor.
Ayrıca embriyo ve yumurtaların zarar görmeden uzun süreli saklanmaları için çok düşük sıcaklıkta ortamlar gerekiyor. Bu ortamın sağlanması için; saklama sistemlerine sürekli sıvı nitrojen takviyesi gerekli ve bu da belli bir maliyet getiriyor. Merkezler bu maliyet için de yıllık bakım ücreti altında bir ücret talep ediyorlar.

YILMAYIP ANNE OLDULAR
SEKİZİNCİ DENEMEDE İKİZLERİNE KAVUŞTULAR
Sezen Sünek; 35 yaşında, 15 yıllık evli bir kadın. Anne olmak, çocuğunu kucağına almak en büyük hayaliydi. Öyle ki; bu hayalini gerçekleştirmek için altı kez aşılama, bir tüp bebek deneyimi geçirdi. Yaşadığı bir düşük, 27 haftalık ve 31 haftalık iki ayrı gebelik sırasında bebeklerinin karnında ölmesi bile onu yıldırmadı. Yedi negatif hamilelikten sonra doktorlar "Ölürsün" dese de; o yine "Bu son" diyerek bir kez daha şansını denedi. Sünek; şimdi Almina ve Damlasu adını verdiği iki aylık ikizleriyle anneliğin tadını doyasıya çıkarıyor.

KIZIMIN DÜNYAYA GELMESİ İÇİN 10 YIL BEKLEDİM
Evlat sahibi olabilmek için 10 yıl bekleyen Çiğdem Uygur; üç kez aşılama, dört laparoskopi, sekiz tüp bebek denemesi geçirdi. Son denemede mucize gerçekleşti ve Bayram- Çiğdem Uygur çifti kızları Tuana'ya kavuştular. Bayram Uygur duygularını şöyle anlattı: "Eşimle evlenebilmek için üç yıl, kızımın dünyaya gelmesi içinse 10 yıl bekledim. Tarifi imkansız bir mutlulukla tanıştım."

YARIN: YARIM RAHİMLE ANNE OLUNUR MU?

bebekler
-196
derecede
beş
yıl
saklanıyor
Yorum (1)
Osman D
Peki üşümüyorlar mı? (Tabii ki şaka. Hep ciddi yorumlar yazacak değiliz ya.)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir