Medimagazin logo

Bebeğe aşıyı ve topuk kanı taramasını reddeden aileye dava

Yenidoğan bebeklerine topuk kanından tarama yapılmasına izin vermeyen ve çocukluk çağı aşılarını yaptırmayan aile hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü şikayetçi oldu. Bebeğe "sağlık tedbiri" alınması istendi
Kaynak: NTV Haber - Melike Şahin
Bebeğe aşıyı ve topuk kanı taramasını reddeden aileye dava
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yenidoğan bebeklerinden topuk kanı alınmasını reddeden bir aile, çocukluk çağı aşılarını da yaptırmadı.

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şikayetçi oldu

Bulundukları ilin Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, aile hakkında şikayetçi oldu. Bebek için "sağlık tedbiri" alınması istendi, yargı süreci başladı.

''Kanunlarımız çocuğun üstün yararını gözetir''

NTV'den Melike Şahin'in haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer, ''Kanunlarımız öncelikle çocuğun üstün yararı ilkesinin gözetilmesi gerektiğini söyler. Yani çocuğun sağlığı hem beden hem ruh sağlığı söz konusu olduğunda ailenin buradaki yükümlülüğü o çocuğun hem beden hem ruh sağlığı için ne gerekiyorsa onu yapmak yükümlülüğüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirmemek hem suçtur hem de başka tedbirleri gerektirir.'' dedi.

Yenidoğan bebeklerin topuğundan ilk 72 saat içinde küçük bir miktar kan alınıyor.

Bu kanda yapılan tarama sayesinde SMA dahil kalıtımsal ve metabolik hastalıklar erken tespit ediliyor ve kalıcı hasar oluşmadan tedaviye başlanabiliyor.

Topuk kanından tarama sayesinde her yıl binlerce bebeğin hayatı kurtuluyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Aydın ise, ''Bundan elli yıl önce benim 1000 bebeğim doğuyor, bunun 134 tanesi bir yaşını göremiyor. Bakın ne kadar büyük bir sorun. Ama şu anda binde sekiz. Taramalar aşıların olması gibi faktörlere bağlı olduğu kanıtlanmış durumda.'' diye konuştu.

Ancak aşı reddinin yanı sıra bebeklerinden topuk kanı alınmasını istemeyen aileler var. Peki anne-baba olmak çocuğunun sağlığını riske atma hakkı verir mi?

Sözüer, ''Evet sizin çocuğunuz ama sizin çocuğunuz evinizdeki bir eşya gibi değil ister alırım ister satarım diyemezsiniz. Çocuğun üstün yararı söz konusu olduğunda velayet de gerektiğinde elinizden alınır ve bu konuda Türkiye'de gerekli yasalar var. Ancak bu yasalar maalesef etkili olarak uygulanmamakta. Dileriz yasalarımız etkili olarak uygulansın.'' ifadesini kullandı.

Aydın da ''Aşı yapılması bir çocuk hakkıdır. Çocuğun yüksek yararını esas alıyor biliyorsunuz Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF. Dolayısıyla çocuğun yüksek yararı olarak baktığınızda taramanın aileye de bırakılmaması gerekiyor diye düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

asi reddi
topuk kani
aile ve sosyal hizmetler il mudurlugu
bebek
asi
Yorum (3)
ehliyet
trafikte araç kullanmak için ders,kurs,pratik,sınav vs. gibi prosedürlere benzer bir şekilde,araç kullanmaktan çok daha fazla bilgi ve sorumluluk gerektiren evlilik kurumu için de,evlenecek ve çocuk sahibi olacak çiftlere uygulanması şaaaaarrrt nokta nokta nokta
15
Cevapla
Maestro
aynen öyle: hastanın üstün yararı,dr un da üstün zararı gözetilir bu ülkede..
4
Cevapla
Dr.Abdullah
hoşumuza gitse de gitmesede çocuk ailenindir.devletin değil.kararı da ailesi verir.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir