Medimagazin logo

Bayramda beslenme uyarıları

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Merve Çapaş, "Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir" dedi.
 Bayramda beslenme uyarıları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kurban Bayramında bayram telaşı ve ev ziyaretleri sebebiyle öğün saatleri ve öğün düzeninde değişiklikler meydana geldiğini ifade eden Çapaş, bayram boyunca özellikle kırmızı et tüketim miktar ve sıklığının da arttığını söyledi.

Kırmızı et tüketim miktarının artmasının yanı sıra tatlı gıdalar ve hamur işlerinin de sıkça yenmeye başladığı için çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabildiğine dikkati çeken Çapaş, şunları kaydetti:

"Sindirim güçlüğü, mide ağrısı ve krampları, bulantı, kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi sorunları, kalp çarpıntısı,  tansiyon yükselmesi ve besin zehirlenmeleri bu sağlık sorunlarından bazılarıdır. Doğru beslenme ilkeleri arasında yeterli miktarda protein tüketimi önemli yer tutmaktadır. Fakat etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler, kurban bayramında yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeliler. Ayrıca etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir"

Bayram boyunca artacak olan et tüketimiyle birlikte sebze tüketiminin de artırılması gerektiğine dikkati çeken Çapaş, ikram amaçlı sunulan ağır hamurlu tatlılar ve çikolatalar yerine, sütlü ve meyveli tatlıların tüketilmesi ve porsiyon miktarlarını az tutmanın sağlıklı bir seçim olacağını vurguladı.

Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketiminin aşırı miktarlarda olması durumunda uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabildiğini belirten Çapaş, şöyle devam etti:

"Bu tür içeceklerin tüketilen miktarlarına dikkat edilmelidir. Ihlamur, ada çayı ve rezene gibi bitki çayları tercih edilebilir. Eğer mide sorununuz yoksa 1–2 şişe doğal maden suyu da tercih edilebilir. Bayram boyunca da diğer günlerde olduğu gibi günlük 2-2.5 lt su tüketimine dikkat edilmelidir. Sabah mutlaka güne kahvaltı edilerek başlanmalı, kahvaltı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır. Bayram namazı veya kurban kesme telaşı içerisinde olanlar bazen kahvaltı öğününü kaçırabilirler fakat işimiz acele de olsa evden çıkmadan önce 1 bardak süt veya küçük bir avuç fındık, badem ya da 4-5 adet kuru kayısı, bir avuç kuru üzüm ile atıştırarak da olsa güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Kurbanlık hayvanların iç organları (sakatat) tüketilmesi önerilmemektedir. Karaciğer, dil, böbrek, yürek gibi hayvanın iç organları yüksek miktarda yağ ve kolesterol içerir."

Etlerin saklanması

Kurban etlerinin, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerektiğini ifade eden Çapaş, "Bu şekilde hazırlanan etler, buzdolabında 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, derin dondurucuda ise eksi 18 santigrat derecede 3 ay saklanabilmektedirler. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Bu sebeple etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde veya kalorifer, soba üzerinde çözdürülmesi gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları beraberinde getirmektedir. Etlerin buzdolabının alt bölmesinde, akan su altında, mikrodalga fırında çözünmesi sağlanmalıdır. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır" şeklinde konuştu.
 

bayramda
beslenme
uyarıları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir