Medimagazin logo

Başörtülü rektör de olabilir

YÖK Başkanı Çetinsaya, "Başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından üniversitelerde başörtülü dekan ve rektör görülebilecek mi?" sorusunu, "Tabii ki görülebilecek" diye cevapladı.
Başörtülü rektör de olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 'Uluslararası Balkan Konferansı'na katılmak üzere geldiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da,, 'demokratikleşme paketi' ve 'öğretim üyelerinin özlük haklarıyla' ilgili sorularını cevapladı.

Demokratikleşme paketiyle Türkiye'nin büyük bir ayıbı olan başörtüsü meselesinin de çözüme kavuşturulduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetinsaya şunları söyledi:

ARTIK TEK TİP İNSAN YETİŞMEYECEK

'İnsanların, kendi kimliklerini rahatça ifade edebildiği, tek tipleştirme yerine çok kültürlülüğün, demokratikleşmenin, insan haklarının başat olduğu bir dönemdeyiz. O bakımdan, demokratikleşme paketinin, ülkemizin yarınları için önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin büyük bir ayıbı olan, bu başörtüsü meselesinin de artık bir daha tartışılmayacak şekilde çözüme kavuşturulmasını memnuniyetle ve mutlulukla karşılıyorum.'

GÖREVLERİNE DÖNEBİLİRLER

'Başörtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte üniversitelerde başörtülü bölüm başkanı, dekan ya da rektör görülebilecek mi?' yönündeki soru üzerine Çetinsaya, 'Tabiki görülebilecek. Zaten öğrenciler açısından bakıldığında, yani öğrenim hürriyeti, eğitim hürriyeti anlamında bakıldığında, başörtüsü sorunu çözülmüştü.' dedi. 'Türkiye'nin, Türk siyasi hayatının, Türk toplumsal hayatının en karanlık sayfalarından biri olarak görüyorum bu başörtüsü zulmünü' diyen Prof. Dr. Çetinsaya, 'Bugün artık, hem tüm kamu personeli hem de öğretim üyeleri, devlet memuriyeti itibarıyla söylüyorum, öğretim elemanlığı açısından da bu sorun çözüldü. O bakımdan, bir daha hiç hatırlamamacasına, bu konuyu maziye gömebiliriz' ifadelerini kullandı.

ROMAN ENSTİTÜSÜ GÜNDEMİMİZDE

Prof. Dr. Çetinsaya, demokratikleşme paketinde açıklanan 'Roman Dil ve Kültür Enstitüsü' ile ilgili görüşlerini, 'Şu anda bu yeni gündeme gelmiş bir konu ve çalışmalarımız devam ediyor ' şeklinde açıkladı.

Özlük hakları iyileşecek

'Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının özlük haklarıyla ilgili değişiklik olup olmayacağı' yönündeki soru üzerine, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, şöyle konuştu: 'Geçen günlerde sayın Başbakanımızla gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda da bu konu tekrar gündeme geldi. Bu toplantının sonunda da sayın Başbakanımız, çalışma yapılması için ilgililere talimat verdiler. Bu, bizim için çok sevindirici bir gelişme. Umuyorum ki önümüzdeki haftalarda, önümüzdeki aylar içerisinde bu konuda, bütün öğretim elemanlarımızı, yüksek öğretim camiasını sevindirecek, Türkiye'nin yarınları için önemli bir merhale kat edecek bir gelişme yaşanacaktır.'

Türkiye'de, son 10 yılda üniversitelerin fiziki imkanlarının olağanüstü bir şekilde arttığını ve geliştiğini vurgulayan Prof. Dr. Çetinsaya, 'Artık mesele, o üniversiteler içerisindeki öğretim üyelerinin en nitelikli, en kabiliyetli ve bilimsel olarak en başarılı insanlar olmasını temin etmektir. Özlük hakları meselesini tartışırken, şu kişi bu kişi ya da şu kategori bu kategori diye değil, bir sistem olarak, bir bütün olarak çalışmak lazım. Kimseyi isimlendirmek ya da ayırmak taraftarı değilim. Düzenlemenin, herkesi memnun etmesini bütün kalbimle bekliyor ve umuyorum' ifadelerini kullandı.

başörtülü
rektör
de
olabilir
Yorum (9)
tıp doctor
Ne başörtüsüymüş be. Yayını olan, bilimde kendini kanıtlanmış, çalışkan, zeki rektör görülsün diyeni duymadım, ama başörtülü olunca evet gerekli. Tek özellik o olsun. Ben de erkek olarak badem bıyık bırakıcam heralde, başka şansımız yok
0
Cevapla
kamil ömür
Sayın Başbakan çalışma yapılması için ilgililere talimat vermişmiş.Biz o talimatları çok gördük.Başbakan yapılsın diye gerçekten istese 1 hafta içinde yapılır.Öyle çalışma yapılmasına da gerek yok.Geçen yıl içinde sayın Arınç öğretim üyelerine müjde vermişti ne oldu? Hiç bir şey olmadı.Daha çok beklersiniz umarım yanılırım.
0
Cevapla
ahmet
ben bıyığı bıraktım.yemin ediyorum önüm açıldı.şiddetle tavsiye ederim...
0
Cevapla
ihsan
Ne oldu tıp doctor (ç.p) zoruna mı gitti, sizi çapulcular siziii...
0
Cevapla
kamil ömür
Bu habere dün yazdığım yorum yayınlanmadı.Neden yayınlanmadı merak ediyorum.Yeniden yorum yazıyorum.Sayın Başbakanımızla görüştük ilgililere çalışma yapılması için talimat vermişmiş.Biz bu talimatları çok gördük.Gerçekten düzeltme yapılacaksa 1 haftada yapılır.Bunlar oyalama taktikleri.Geçen yılda sayın Arınç öğretim üyelerine bu konuda müjde vermişti.Ne oldu ? 1 yıl geçti hiçbir şey olmadı.Umarım özlük haklarında düzeltme yapılır da ben yanılmış olurum.Şimdi bu yazıda hakaret var mı ? Yok. Bu yazıda kin nefret içeren bir durum var mı ? Yok. Ee neden yayınlanmadı ?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir