Medimagazin logo

Banka hesaplarındaki döner sermaye miktarı isyan noktasına getirdi

Ankara Atatürk EAH hemşireleri Ocak 2016 döner sermaye paylarının banka hesaplarına yatmasıyla birlikte isyan noktasına geldiler
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Banka hesaplarındaki döner sermaye miktarı isyan noktasına getirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 ANKARA-Hemşireler yıllardır performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla haklarının yendiğini, sistemin tamamen doktorların adil olmayan bir oranla daha fazla döner sermaye payı almalarına yönelik olduğunu, son yapılan katsayı artırımlarıyla  ‘tabipdışı sağlık çalışanlarına döner sermaye müjdesi’ şeklinde  basına yansıyan haberlerin tamamen kandırmaca olduğunu her geçen yıl aldıkları payların azaldığını belirtmektedirler.

Döner sermayenin bir işletmenin belli bir dönemde elde ettiği kar olduğunu ve bunun çalışanlar arasında adil bir biçimde dağıtılması gerektiğini belirten hemşireler, Medimagazin'e gönderdikleri açıklamada Ocak 2016 da  dağıtılan miktarın 5,5 milyon tl olduğunu, eğitim sorumlularının 12000-15000 tl , akademik kadroda bulunan uzmanların 6000-8000 tl arası ek ödeme alırken kendilerinin 50-200 tl arasında pay almalarının tamamen bir haksızlık olduğunu ve işyeri huzuru ve motivasyonlarının olumsuz etkilendiğini belirtti.

 Sağlık bakanlığından Döner sermaye gelirinden maximum pay alabilmelerine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekleyen hemşireler, bıçağın kemiğe dayandığını ve gerekirse acil hizmetler hariç iş bırakma eylemi yapacaklarını bildirdi.

döner sermaye
performans
hemşire
hekim dışı personel
Yorum (15)
bozeren
kürekçiler iyi kürek çekecek ki, dümenciler hem iyi dümen tutabilsinler, hem de dümeni iyi tutabilsinler.
9
Cevapla
fly
hekim sağlık sisteminin lokomotifidir. hekim olmadan diğer personele de ihtiyaç yoktur. hemşireler ücretlerini hekimlerle değilde diğer sağlık kurluşlarında çalışan hemşireler ile karşılaştırsın
28
Cevapla
Murat celikten
Hekim ile kıyaslamak doğru olmayabilir ama hemşire ve asistan hekimlerin ek òdemeleri için ek bütçe sağlanmasî gerektiğini düşünüyorum. Bunu yaparkende katsayılarla oynamak yerine ek bütçe ayrılması gerekir. Sonuçta herkes aynı sofradan pay alıyor
19
Cevapla
hakkı sadık
Bence birçok meslek gruplarının, ticaret yapanların en azından futbolcuların yada teknik direktörlerin 1.5- 2 milyon euro aldığı bir ülkede,son model lüx arabaların adım başı görüldüğü,lüx mekanların hınca hınç dolup taştığı şu ortamda kendi yağıyle kavrulmaya çalışan hekimlerle uğraşan hemşire hanıma Allah zihin açıklığı versin de biraz daha okuyup doktor olsun, sonra zorunlu hizmetlere gitsin sonra daha okusun Tus kazansın ,dahada okusun ihtisas yapsın, uzmanlık sınavını kazansın sonra tekrar zorunlu hizmete gitsin, sonra tekrar okusun akademik kariyer yapsın ondan sonra bu sözlerini tekrar gözden geçirsin derim.
44
Cevapla
tamer cilasun
Bir kuruş Döner ödemesi alamayan hekimler, ek ödemesi olmayan kurumlarda çalışan binlerce hekim var.. Önce bu kanayan yarayı durdurun eyy bürokrat ve siyasiler..
14
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir