Medimagazin logo

Bakanlık kontrolü mü kaybetti?

Sağlık Bakanlığı tarafından "kızamık aşısında kontrolün kaybedildiği" iddiasının gerçeği yansıtmadığı, ne kadar okul aşısının yapıldığının bilinmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, okul çağı aşılama çalışmalarının herhangi bir aksama yaşanmadan titizlikle yürütüldüğü bildirildi.
Bakanlık kontrolü mü kaybetti?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sağlık Bakanlığı, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in bazı gazetelerde yer alan "Sağlık Bakanlığı'nın kızamık aşısında kontrolü kaybettiği" iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı.

Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımız sağlık ile ilgili konularda elektronik veri giriş sistemlerine en üst düzeyde önem vermektedir. Bu nedenle ilk olarak 1997 yılında kullanılmaya başlanan ve Temel Sağlık Hizmetleri ile ilgili verilerin toplandığı TSİM (Temel Sağlık Hizmetleri İstatistik Modülü) devreye girmiştir. Bu sistem aşı uygulamaları verilerini sayısal olarak da kapsamaktadır. Okul aşılamalarında iller tarafından veri girişi yapılan bu sistem şu ana kadar kullanıla gelmiştir.

Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından uygulanan okul aşılama kayıtlarının alınması, Sağlık Nete aktarılması amacıyla Halk Sağlığı Bilgi Sistemi (HSBS) içinde Koruyucu Sağlık Modülü oluşturulmuş ve daha nitelikli ve özgün veri elde edilmesi amaçlanmıştır."

Kağıt üzerindeki verinin elektronik ortama alınması amacıyla geçen yıl dahil olmak üzere ileriye dönük devam edecek bir uygulamanın çalışmalarının yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, bu uygulamayla çocukların tüm aşılama bilgilerine tek bir kaynaktan ulaşılacağı bildirildi.

Açıklamada, "Dolayısıyla Sayın milletvekilinin iddia ettiği gibi 'ne kadar okul aşısının yapıldığının bilinmemesi' gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Okul çağı aşılama çalışmalarımız herhangi bir aksama yaşanmadan titizlikle yürütülmektedir" ifadesine yer verildi.

bakanlık
kontrolü
kaybetti?
Yorum (1)
ekrem
kontrolü kaybetti mi bilmem de güven kaybettiği kesin...nedense artık kimse inanmıyor sizlere, devletin her kurumu gibi körelme ve çürüme başladı sizde. son 10 yıldır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir