Medimagazin logo
Bakan'dan ilik nakli müjdesi
Ankara'da hayat kurtaran zirve... Uzman hekimlerle bir araya gelen Bakan Akdağ, kemik iliği nakli için gerekli olan odaların bakanlık bütçesiyle yaptırılacağını ve personel açığının kapatılacağını söyledi
Bakan'dan ilik nakli müjdesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Ankara'da hayat kurtaran zirve... Uzman hekimlerle bir araya gelen Bakan Akdağ, kemik iliği nakli için gerekli olan odaların bakanlık bütçesiyle yaptırılacağını ve personel açığının kapatılacağını söyledi.

Milliyet'in, uygun doku bulunduğu halde, kemik iliği nakli için yatak sırası beklerken hayatını kaybeden çocuklarla ilgili haberlerinin ardından harekete geçen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, merkezlerin ihtiyacı olan odaların bakanlık bütçesinden yaptırılacağı, personel açığının da derhal kapatılacağı müjdesini verdi.

Kadro ve yatak listesi istedi
Milliyet'in, 26 ve 27 Ekim 2006 tarihlerinde "İlik Naklinde Acı Tablo" ve "Ölüm Sıra Beklemiyor" başlığıyla art arda manşetten duyurduğu haberler üzerine Türkiye'deki KİT (Kemik İliği Transplantasyon) merkezi sorumlularını Ankara'ya çağıran Bakan Akdağ, önceki gün Dedeman Oteli'nde bir toplantı yaptı.
20 kadar KİT merkezi sorumlusunun katıldığı toplantıda Akdağ, çoğunluğu tıp fakültelerine bağlı olan merkezlerden, eksik kadro ve yatak listesi konusunda rapor istedi. Bakanlığın, gelecek raporlar doğrultusunda çoğu tıp fakültelerinde bulunan KİT merkezlerine kaynak aktaracağı öğrenildi.

'Binlerce çocuğun hayatı kurtulacak'

Toplantıya katılan KİT merkezi yetkilileri, toplantıyı ve sonuçlarını şöyle anlattı:

Prof. Dr. Akif Yeşilipek (200 çocuğun nakil beklediği Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı): Sayın bakan, sorunun çözümü için bize açık çek verdi. Tüm arkadaşların ortak düşüncesi, 'İyi ki böyle bir haber oldu da bu toplantı yapıldı' şeklindeydi. Birkaç gün içerisinde, 'Ne kadar maddi yardıma, hemşire ve doktora ihtiyaç var' konusunun tespitini yapıp sunacağız. Binlerce çocuğun hayatını kurtarmak için çok önemli bir adım atıldı.
Prof. Dr. Atilla Tanyeli (Çukurova Üniversitesi Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı ve Türk Hematoji Derneği Pediatrik Alt Grup Başkanı): "Bakanlık hemşire atayacak, maaşı döner sermayeden sağlanacak. Bunun için Maliye Bakanlığı'nın izni gerekiyordu. Bakan Bey toplantıya girmeden önce Maliye Bakanı'yla görüştüğünü ve izin konusunu çözdüğünü söyledi. Transplant ve hematoloji uzmanlarının, mecburi hizmetlerinde düzenlemeye gidilerek doktor sorunu da çözülecek."
Doç. Dr. Sarper Diler (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü): Binlerce hayat kurtaracak son derece olumlu bir toplantıydı. Bakan Bey, sorunun acil çözümü için İstanbul'da bir hastane bile önerdi. Ancak mevcut merkezlerin yatak kapasitesinin artırılması en uygun görüş olarak kabul edildi. Bir de kemik iliği bankası sorunu var.

Milliyet
bakan'dan
ilik
nakli
müjdesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300