Medimagazin logo

Bakan Koca'nın çağrısına karşın asistan hekimlerin sorunları sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastanelere, asistan hekimlere yönelik “Nöbet sürelerini düzeltmeliyiz” çağrısına karşın pek çok asistan hekim uzun nöbet süreleri ve üzerlerindeki baskının sürmesinden yakınıyor.
Kaynak: cumhuriyet.com.tr - Sarp Sağkal
Bakan Koca'nın çağrısına karşın asistan hekimlerin sorunları sürüyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sarp Sağkal'ın haberine göre, Bakan Fahrettin Koca, geçen yıl asistan hekim Rümeysa Berrin Şen’in Ankara Şehir Hastanesi’nde tuttuğu uzun nöbetin ardından geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesi üzerine, asistan hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için birtakım düzenlemelere gidileceğini belirtmişti. Koca, kasım ayında da hastanelerin başhekimlerine bir mektup göndererek asistan hekimlerin uzun ve yıpratıcı çalışma sürelerinin azaltmasını, nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuata uygun ve insani koşullara göre yapılmasını istemişti. 

Türk Tabipleri Birliği Ankara Tabip Odası (TTB-ATO) Asistan Hekim ve Genç Uzman Komisyonu Üyesi Dr. Sezin Dik, aradan geçen bu sürede asistan hekimler için neler yapıldığını Cumhuriyet’e anlattı. Koca’nın açıklamalarının “havada kaldığına” işaret eden Dik, “Ne yazık ki başta kaybı yaşayan Ankara Şehir Hastanesi olmak üzere Türkiye’nin genelinde nöbet düzenlemeleri başhekimlik inisiyatifinde olduğu için yürürlüğe sokulamadı. 15 nöbet tutup günaşırı 36 saat nöbetle evini sadece otel gibi kullanan çok fazla asistan var. Ne yazık ki sağlık hizmeti sunabilmek için fiziksel, ruhsal ve psikolojik yıkımlara uğrayıp sağlıklarından, hatta canlarından olmaktalar” diye konuştu.

"Yoksulluk sınırı altındayız"

Asistanların mobbing altında çalıştığına da dikkat çeken Dik, “Biz, insanca yaşam ve çalışma hakkımız için direnmeye devam edeceğiz. Nöbet ertesi izin hakkını kazanana kadar, çalışma şartlarımız insani koşullara kavuşturulana kadar örgütlü mücadelemizi devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı. “Geçim kaygısı gütmeden yaşamak bizim hakkımız” diyen Dik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoksulluk sınırının altında ücretleri kabul etmiyoruz. Nitelikli uzmanlık eğitimi istiyoruz. İnsanca mesai saatleri ve nöbet ertesi izin hakkı istiyoruz. İnsanca yaşanabilir maaş istiyoruz. Performans sisteminin kaldırılmasını istiyoruz. Şiddetsiz çalışma ortamı istiyoruz.” 

bakan koca
nöbet süreleri
asistan hekim
çalışma koşulları
Yorum (3)
Yorumsuz
O da biliyor takmadıklarını.
11
Cevapla
Osman Emral
Bakan bey laf üretim merkezi gibi çalışıyor. Daha dün Sakarya Üni Tıp öğrencilerine söyledikleri komedi bile değil. Yahu yaptıkları örtülüyormuş. Ne yaptınız somut olarak. Malpraktis duruyor,şiddet duruyor, özlük hakları zaten duruyor. Peki siz süs olsun diyemi bakansınız. Sayın bakan, ya susun ya da konuşmaktan daha iyi şeyler yapın. Bu halinizle lanetle anılan Recep Akdağ a eşlik edeceksiniz
19
Cevapla
Fatih Er
Sabırla bekliyoruz hala. Aralık ayında devletin en tepesinden hekimlere sözler verildi, meclis oybirliğiyle onayladı, 14 Mart’ta tekrarlandı ama hala “tık” yok? Bu meslek yapılmaz artık..
11
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir