Medimagazin logo

Bakan Koca: Suriyeli doktorların maaşları AB fonlarından ödeniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Suriyeli çalışan herhangi bir doktor veya hemşireye herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu dahi değil. Üstelik biz hem Suriyeli olan sağlık çalışanıyla göçmenlere sağlık hizmeti vererek üzerimizdeki yükü hafifletmiş oluyoruz, Avrupa Birliği fonundan da bunun giderlerini karşılıyoruz." dedi
Kaynak: AA
Bakan Koca: Suriyeli doktorların maaşları AB fonlarından ödeniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıt verdi.

"4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edilmesine" yönelik bir soru üzerine Koca, bugünlerde 4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edilmesi durumunun yeniden gündem yapıldığını, iki yıl önce göç ve sağlık konulu uluslararası bir toplantıdaki sözlerinin çarpıtılarak servis edildiğini kaydetti.

Bu konuşmanın, yabancı misyonlara bilgi vermek üzere, göçmen sağlığıyla ilgili ne yapılması gerektiğini anlattıkları bir konuşma olduğunu aktaran Koca, Göçmen Sağlığı Merkezleri'ndeki giderlerin, Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını hatırlattı.

Göçmen Sağlığı Merkezleri'nin sadece yabancılara, ağırlıklı olarak da Suriyelilere hizmet ettiğini belirten Fahrettin Koca, şunları ifade etti:

"Çalışanları da biz bir eğitimden geçirerek, Suriyeli vatandaşlardan seçerek, orada geçici süreyle sözleşmeli istihdam ediyoruz ve o parayı da Avrupa Birliği fonlarından ödüyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin kaynaklarından, Suriyeli çalışan herhangi bir doktor veya hemşireye herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu dahi değil. Üstelik biz hem Suriyeli olan sağlık çalışanıyla göçmenlere sağlık hizmeti vererek üzerimizdeki yükü hafifletmiş oluyoruz, Avrupa Birliği fonundan da bunun giderlerini karşılıyoruz. Bu da yabancılara, Avrupa Birliği misyonlarına özellikle anlatılmaya çalışıldı. Bizim üzerimizdeki bu yükü, sağlık hizmetini bu şekilde yaparak, sistemi iyileştirdiğimizi anlatıyoruz. İki yıl önce yapılmış bir açıklamanın sanki 4 bin Suriyeli sağlıkçının bugün istihdam edilmiş gibi gündeme getirilmesi de manidar."

 

"Yanlış ve ısrarlı iddia üzüntü verici"

Bakan Koca, Twitter hesabından "4 bin Suriyeli sağlıkçı istihdam edildi" iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

İki yıl önce uluslararası bir toplantıdaki sözlerinin çarpıtıldığını kaydeden Bakan Koca, "Göçmen Sağlığı Merkezlerindeki sağlık hizmetlerinin giderleri Avrupa Birliği fonlarından karşılanmakta, bu hizmetlerde Suriyeli sağlık çalışanları görev almaktadır. İki yıl önce, göç ve sağlık konulu uluslararası bir toplantıdaki sözlerimin çarpıtılarak, 4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edildiği şeklindeki yanlış ve ısrarlı iddia üzüntü vericidir" ifadelerini kullandı.

doktor
suriyeli saglik calisani
avrupa birligi
Yorum (3)
Nur
suriyeli mültecilerin kalması yönünde elimizden geleni yapıyoruz demek istiyor bakanımız...doktorları var..fırınları var...marketleri var .bize ihtiyaçları yok ki surilerin...çok ayıp ediyorsunuz...çık çık cik
30
Cevapla
Tıbbiyeli
ab fonuna artık ihtiyaç yok, zira suriye’de savaş bitti. evli evine köylü köyüne, bedevi çölüne. yani maaşlarını esad ödeyebilir artık.
4
Cevapla
Nur
@tıbbiyeli...buraya yazıp içimizi dökmek yeterli olmuyor...kamuoyu baskısı şart...zafer partisi dışında dile getiren parti de yok...
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir