Medimagazin logo

Bakan Akdağ: Salgın yok

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda salgın hastalık olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı...
Kaynak: AA
Bakan Akdağ: Salgın yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda salgın hastalık olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Akdağ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin eğitim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törenin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüp bebek tedavisinin devlet tarafından karşılanmamasının ilgili kurulda görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine Akdağ, 'Sağlık Ekonomi Kurulu' denilebilecek kurulda çok önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığındaki kurulda kendisinin yanı sıra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de bulunduğunu hatırlatan Bakan Akdağ bu kurulda birçok konunun görüşüldüğünü ve tartışıldığını söyledi.

Kurulda sadece tüp bebekle ilgili meselenin değil birçok konunun görüşüldüğüne ilişkin haberlerin çıktığına dikkati çeken Akdağ, ''Kim çıkardı, nasıl çıkardı bilmiyorum. Bunların bir kısmı o kurulda konuşulmuş işler, bir kısmı hiç konuşulmamış işler. Belli ki bir dedikodudan ibaret bir takım düşünceler, bir takım ifadeler dışarıda konuşuluyor. Bunları hiç önemsemeyin sonuçta Başbakanımız'ın talimatıyla bu kurul sadece vatandaşlarımızın daha iyi sağlık hizmeti alması, sağlık hizmetine daha kolay ulaşması sürdürülebilirliğin sağlanması için gayret ediyor'' diye konuştu.

Bakan Akdağ, Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda kolera ve tifo gibi salgın hastalıkların başladığına yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine ise, ''Bize misafir olan Suriye'den gelen değerli kardeşlerimizin sağlık bakımları en güzel biçimde yapılıyor. Buna itina ediyoruz ve böyle bahsedildiği gibi bir salgın durumu filan kesinlikle yok. Böyle bir şey görmüş değiliz'' dedi.

Üniversitelerdeki öğretim üyelerinin muayenelerinden fark alınmasına ilişkin uygulamanın yeniden getirilip getirilmeyeceği sorusuna da  Akdağ, ''Öğretim üyelerinin geçmişte 'özel muayene' adı altında aldığı ücretlere benzer bir uygulamayı da hiç düşünmüyoruz'' yanıtını verdi.

Vatandaşın ödediği katkı paylarıyla ilgili farklı çalışmaların yapılabileceğini belirten Akdağ, gelecekte de bazı farklılıkların oluşabileceğini ancak hiçbir zaman eski durumlara geri dönülmeyeceğini kaydetti.

recep akdağ
salgın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir