Medimagazin logo

Aziz Sancar’ın Vakfı’na destek yağdı

Nobel ödüllü ilk Türk bilimadamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ABD’ye yaptığı Türk Kültür Merkezi’ne destek için düzenlenen geceye işadamları akın etti. Çalık Holding’in organize ettiği etkinlikte vakfa yardım için herkes seferber oldu
Kaynak: SABAH - İBRAHİM ACAR
Aziz Sancar’ın Vakfı’na destek yağdı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'nin bilim dalında ilk Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, bilimsel dehası kadar Türk gençleri için yaptırdığı vakıfla da gönülleri fethetti. Çalık Holding'in düzenlediği, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ABD'de yaptırdığı Türk Kültür Merkezi'ne destek sağlamak için yapılan etkinliğe işadamları yardım için akın etti. Türkiye'nin önde gelen işadamlarının katıldığı gecede, Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nın North Carolina Üniversitesi kampusünün içerisinde yaptığı Sancar Türk Kültür Merkezi projesi tanıtıldı. Masalara dağıtılan bağış pusulalarıyla da daha sonra yardım için iletişime geçilmek üzere telefon numaları alındı.

TÜRK ÖĞRENCİLER KONAKLAYACAK
Yoğun bir katılımın gerçekleştiği gecede, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter'ın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu'nun yanı sıra Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir, Adnan Polat, Nilüfer Bulut, Mehmet Büyükekşi, İbrahim Çağlar ve Hüsnü Özyeğin gibi iş dünyasının önemli isimleri yer aldı. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, "Aziz Sancar hocamız bize büyük bir gurur yaşattı. Hocamızın bir hayali var; Türk Kültür Merkezi kurmak. Bu merkez Türkiye ve Amerika arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliği üzerine çalışacak, ülkemizdeki üniversitelere ve teknokentlere danışmanlık verecek. En önemlisi Türkiye'den Amerika'ya giden öğrenci ve araştırmacılara destek olacak, misafir evi ile öğrencilerin konaklaması sağlanacak. İstedik ki sizler de bu hayale ortak olun" dedi. Katılımcıların ayakta alkışladığı Aziz Sancar da, tevazusu, herkesle tek tek ilgilenmesiyle bir kez daha gönülleri kazandı. Gecede bir konuşma yapan Sancar, "Sancar Kültür Merkezi aracılığıyla lokal senatör ve kongre üyelerini Türkiye'ye davet edeceğiz. Amerika dışında eğitim kapsamında Türkiye'ye öğrenciler için eğitim amaçlı turlar düzenleyeceğiz. Türkiye'den gelen öğrenci ve araştırmacılara rahat uyum sağlama konusunda tam destek vereceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar'a plaket verildi.

TESİSİN MAKETİ TANITILDI
Dün gerçekleştirilen etkinlikte, vakfın inşaatı başlayan binalarının maketi de sergilendi. Aziz Hoca'nın masraflarını karşıladığı proje için işadamlarından destek istendi.

aziz sancar
turk kultur merkezi
aziz&gwen sancar vakfi'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir