Medimagazin logo

Avuç içinden kimler muaf olacak

12 yaşın altındakiler, damar izi alınamayacak olanlar, parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar sistemden muaf tutulacak.
Avuç içinden kimler muaf olacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), biyometrik kimlik doğrulama sistemini 1 Aralık 2013'te özel hastanelerde uygulamaya başlayacak. Test ve pilot denemelerine geçen yılın eylül ayında başlayan sistem ilk aşamada özel hastanelerde uygulanacak. Biyometrik kimlik doğrulama vatandaşların avuç içi damar iziyle parmak damar izini TC kimlik numaralarıyla eşleştirme anlamına geliyor.

İlk etapta özel hastanelerde uygulanacak sistem gelecek yıl üniversite hastanelerinde de gerçekleştirilecek. Biyometrik kimlik doğrulama sistemi önümüzdeki yıllarda tüm hastanelere yaygınlaştırılacak. 12 yaşın altındakiler, damar izi alınamayacak olanlar, parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar sistemden muaf tutulacak.

avuç
içinden
kimler
muaf
olacak
Yorum (6)
kamil ömür
İnsanları hastaneye gelmeye alıştırdınız ne yaparsanız yapın bu başvuru oranlarını düşüremezsiniz.Hastalığı doğal akışına burakan yok.Dün ateşi çıktı bugün hastaneye,dün öksürmeye başladı bugün hastaneye.Özellikle çocuk branşında durum bu.Ee hastaneye gelince ne oluyor sadece önerilerle hastayı geri gönderebiliyor musun ? Hayır.Bir iki ilaç yazmak zorunda kalıyorsun.( ateş düşürücü,burun damlası,veya soğuk algınlığı ilaçları.) Aynı hasta 2 gün sonra ya sana veya başka bir doktora şikayetleri geçmediği için ( bu sürede geçmesi mümkün mü ? ) yeniden başvuru yapıyor hadi bu seferde bu hastalığın doığal seyri biraz daha bekleyelim de bakalım.Mecburen antibiyotik yazılmak zorunda kalınıyor.Antibiyotik yazılıyor aslında gerksiz olduğu için semptomlar geçmiyor yine başvuru yapılıyor antibiyotik değiştiriliyor hatta bu sefer İ.M tedavi başlanıyor.Hastalık doğal seyriyle iyileşince hasta da şu son yapılan iğneler iyi geldi demek ki benim çocuğuma şurup yaramıyor iğne lazım öngörüsü oluşuyor.Daha sonraki bu gibi şikayetlerle doktora başvurularında doktor bey antibiyotik yazacakmısınız? Evet yazacağım valla doktor bey bizim çocuk antibiyotikli şurupları hem güzel içmiyor hem de ona pek faydalı olmuyor siz bize iğne yazarmısınız.Cevap ee olur.İşte durum bu.Bizim 35-40 yıl önce evde annnemizin yaptığı çorbalarla geçen hastalıklarımız şimdiki zamanda en az 2 hastane 2 doktor başvurusu ile halledilebiliyor sonra SGK açığı şu kadar oldu diye ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz.Kendi branşımdan örneğim bu.Büyük hastalarda soğuk algınlığı için bu kadar başvuru olmaz ama başka semptomlar nedeniyle yine başvuru çokluğu olduğunu düşünüyorum.Geçmeyen diz ağrıları,karın ağrıları gibi.
0
Cevapla
aydin sinal
Bu uygulama tam manasiyla insanlari fislemedir,eger Avrupa IH mahkemesine dava acilirsa red karari cikar(ciksa neolur?),Almanya kimliklere parmak izi ve iris kontrolu koymak istedi anayasa mahkemesi karsi cikti.Kim ne hakla ben suc islemeden parmak izimi alacak dendi,ama burasi Türkiye abicim!!
0
Cevapla
kemal kayacan
dr Kamil Bey durumu o kadar iyi özetlemişsiniz ki sizi alkışıyorum sadece.bu yazdıklarınızı karar verme konumundakiler ve ana babalar iyi okusunlar.Zira bu yazdıklarınızı vatandaşa anlatma zamanımız maalesef olmuyor.
0
Cevapla
Dr Hakan
Kamil Bey çok güzel yazmışsınız, bunlara erişkinlerde radyolojik incelemeler de ekleniyor, tam bir ayı yağı bol bulursa k.çına sürermiş durumu mevcut, hiç hesapsız çılgıncasına sağlık hizmeti!
0
Cevapla
Cardiosis
Kamil bey, durum ancak böyle güzel özetlenebilirdi. İş arayan kardiyolog bir arkadaşım birkaç gün önce Dr arayan özel bir hastaneye başvurmuş. Patron söze "30 tane holterimiz var, her gün 30 hastaya takarız, ne zararı var ki" diyerek başlayınca arkadaşım kibar bir dille müsaade isteyip ayrılmış. Bugün de kendisiyle görüşmek isteyen başka bir özel hastaneye gitmiş. Aslında kadro boşluğu olmadığı ama oradaki 2 kardiyologdan birini az anjiyo ve stent vakası çıkardığı için yol verip kendisini onun yerine almak istedikleri cevabını alınca üzgünüm deyip reddetmiş, çünkü çıkarmak istedikleri kardiyolog yakın arkadaşıymış. Camiada önüne gelene anjiyo veya stentle yapmasıyla tanınan diğer kardiyologun yanında sönük kaldığı için buna yol verilmek isteniyormuş. Vaziyet bu.. Özel hastanelerin çoğu paket dışı ödenen holter, anjiyo, vs ne varsa önüne gelene dayamış durumda. Check-up yapıp herkese tansiyon holteri veya ritm holteri takmak artık vaka-i adiyeden olmuş, çünkü SGK'ya fatura edebiliyorsun, o da kuzu kuzu ödüyor. Hele bypass ameliyatı çıkarırsan ballı kayısı.. Musluğun sonunda duracağını biliyorlar ama o zamana kadar kovaya ne doldururlarsa.. Endikasyon vs gözeten meslektaşlara ise şekilde görüldüğü gibi yol veriliyor. SGK ve SB bu kafayla giderse buna hiçbir bütçe dayanamaz. ÖZEL HASTANELERLE SGK ANLAŞMASI BİTMELİDİR!! AİLE HEKİMLERİNDEN SEVK ALMADAN KAMU HASTANESİNE BİLE GİDİLEMEMELİDİR!! Oy kaygısıyla kalkışamadığınız ama doğrunun ta kendisi olan eylem budur. Bol zaman ve alaka isteyen özel hastaneye veya muayenehaneye tamamen kendi ödemesiyle gider, olmayan ise kamu hastanesine gider ama insan gibi muamele görür.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir