Medimagazin logo

Avuç içi tarama sadece hastanelerde kullanılmayacak

Kafede, restoranda, otobüse binerken kart kullanmadan, avuç içimizi taratıp, gideceğimiz günler yakın. Fujitsu'nun 'Damar Okuma Sistemi' ile Ziraat Bankası ATM'lerinde 'kartsız para çekme' sistemi başladı. Hastaneler 1 Temmuz'dan itibaren hastayı 'avuç içinden' tanıyacak. Şimdi ÖSYM de öğrenciyi avucundan tanımanın peşinde
Kaynak: AKŞAM - Şenay KÖŞDERE
Avuç içi tarama sadece hastanelerde kullanılmayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir süre sonra ATM'den para çekmek, kafede, restoranda hesap ödemek için kredi kartı taşımaya, otobüse, metroya binmek için ulaşım kartına ihtiyaç olmayacak. 'Avuç içi'ni gösteren hesabını ödeyecek, otobüsüne binecek. Fujitsu'nun geliştirdiği 'avuç içi damar okuma' teknolojisi tüm bunları imkansız olmaktan çıkarıyor. Hatta Ziraat Bankası, 1500 ATM'sinde bu teknolojiyi kullanmaya başladı bile. Kişi banka kartı yanında olmasa dahi avuç içini gösterip, bankanın ATM'lerinden para çekebiliyor. Fujitsu Türkiye PalmSecure Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Tahir Tulgay, bunun daha başlangıç olduğunu, avuç içi damar okuma teknolojisinin pek çok sektörde çığır açacak gelişmelere yol açacağını ifade ediyor. Tulgay, avuç içindeki damarların her insanda benzersiz ve taklit edilmesinin imkansız olduğunu, parmak izinden çok daha 'güvenilir' olan bu teknoloji sayesinde yanılma payının sıfıra indiğini belirtiyor.

Üç yılda ciroyu katlayacak
FUJITSU Technology Solutions Gelişmekte Olan Pazarlar Başkan Yardımcısı Niamh Spelman ise şirket genelinde gerçekleşen yeniden yapılandırma sürecinin ardından Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna, Slovenya, Hırvatistan ve Karadağ olmak üzere 10 Balkan ülkesinin Fujitsu Türkiye'ye bağlandığını, Fujitsu Türkiye'nin 2011 yılında Baklanlar ile birlikte 100 milyon euronun üzerinde ciro elde ederek hedeflerini aştığını söyledi. Fujitsu'nun yeni stratejisinin Rusya, Türkiye, Ortadoğu ve Hindistan'a odaklanmak olduğunu anlatan Spelman, 'Bu pazarlarda ciromuzu 3 yılda 2'ye katlamayı hedefliyoruz' diye konuştu.

Neden bu sistem tercih ediliyor?
l Vücudun içinde kopyalanamaz
l Elin canlı olup olmadığı kontrolü
l Çok karmaşık biyometrik patern
l 5 milyon nokta analizi
l Çok düşük hata oranı FAR: 0,00008
l Yaş bağımsız kullanım
l Kir, toz, kuruluk, nemdem etkilenmeme
l Dış mekanlarda kullanılabilme
l Yüksek Hız
l Dokunmasız, Hijyenik
l Kolay kullanım
l Ergonomik
l Sağlığa zararsız

1 Temmuz'da özel hastanelerde
SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) da avuç içi damar okuma sistemini kullanmaya başlıyor. SGK Başkanı Fatih Acar, bazı özel hastanelerde kişilerin hastaneye gitmeden TC kimlik numaraları üzerinden gitmiş gibi işlem yaptırdığını tespit ettiklerini belirterek, '1 Temmuz'a kadar özel hastanelere 'Biyometrik Kimlik Doğrulama'  alt yapısını kurma zorunluluğu getirdik. Hedefimiz yıl sonuna kadar üniversite hastanelerinde de bu işi tamamlamak' dedi.

KREDİ KARTI YERİNE AVUÇ İÇİ
AVUÇ İçi Damar Okuma teknolojisinin kullanım alanlarının da sınırsız olduğunu anlatan Tahir Tulgay, 'Bunu finans sektöründen ulaşıma, sağlıktan kamusal alanlara kadar her yerde kullanmak mümkün. Çünkü sistemde yanılma payı yok' diyor. Ziraat Bankası'nın yeni ATM'lerinde sistemin zorunlu hale getirildiğini ifade eden Tulgay, 'Kısa vadede birçok banka bu sisteme geçmeyi planlıyor' dedi. Tulgay, kredi kartı POS cihazlarında da kart yerine avuç içinin okutulabileceğini, toplu taşıma araçlarında kullanılan kartlar yerine avuç içi okuma yönteminin kullanılması doğrultusunda bazı firmalarla görüşme halinde olduklarını söyledi.Tulgay'ın verdiği bilgilere göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de sınavlarda kullanmak üzere, avuç içi damar okuma teknolojisi ile ilgileniyor. Tulgay, kağıdın da meteryal olarak avuç içi gibi benzersiz olduğunu, Fujitsu olarak değerli kağıtları kişi ile eşleştirme teknolojisine de sahip olduklarını belirterek, 'Bu sayede söz konusu kağıdın ÖSYM'nin orijinal kağıdı olup olmadığını ve o kişiye ait olup olmadığını tespit edebileceğiz. Kimsenin kafasında sınavlarla ilgili soru işareti kalmayacak' diye konuştu.

avuç
içi
tarama
sadece
hastanelerde
kullanılmayacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir