Medimagazin logo

Atriyal fibrilasyona bağlı inme tedavisinde uzlaşı raporu

Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği, Türk Hematoloji Derneği ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, kalp ritim bozukluğunun bir türü olan atriyal fibrilasyon (AF) tipindeki çarpıntıya bağlı inmeye karşı ortak bir tedavi yöntemi geliştirmek için hekimlere yönelik uzlaşı raporu hazırladı.
Atriyal fibrilasyona bağlı inme tedavisinde uzlaşı raporu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Boehringer Ingelheim ilaç firmasının katkılarıyla hazırlanan rapor sayesinde ortak ve standart bir tedavi yönteminin oluşturulmasının hedeflendiği bildirildi.

Yapılan araştırmaların, Türkiye'de en az 60 bin kişide AF hastalığının olduğunu gösterdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"40 yaşından sonra her dört erişkinden biri, kalp ritim bozukluğunun en sık görülen türü olan AF ile karşı karşıya kalıyor. AF'nin en korkulan komplikasyonu pıhtı oluşarak beyine gitmesi ve buna bağlı oluşan inmedir. Çünkü AF'li hastalarda, AF'si olmayanlara göre inme riski beş kat daha fazladır. İnme geçiren hastaların yüzde 20'si erken dönemde, yüzde 30'u bir yıl içinde hayatını kaybetmekte, yaşayanların üçte biri de günlük işlerinde başkalarına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Görüldüğü gibi inme, toplumda üçüncü en sık ölüm nedeni olmanın yanı sıra, erişkinlerde ilk sırada gelen maluliyet nedenidir. Nüfusu giderek yaşlanan ülkemizde de inmenin çok önemli bir sağlık sorunu olduğu açıktır."

 

"Uzlaşı raporu ortak tedavi standartları oluşturmak için önemli bir adımdır"

 

Açıklamada, AF'li hastaların tedavisinin kardiyoloji, iç hastalıkları, nöroloji ve hematoloji gibi farklı branşlardan hekimler tarafından takip edildiği, bu hastaların inmeden korunması konusunda farklı branşlardaki hekimlerin farklı yaklaşımları olabileceği bildirildi.

Genel olarak, AF'li hastalara özel kan sulandırıcı ilaçlar önerildiği, bu ilaçların inmenin önlenmesinde etkin olduğu kaydedilen açıklamada, "Multidisipliner yaklaşım gerektiren bir tedavi olmasına rağmen, Türkiye'de her uzmanlığın referans aldığı rehber, birbirinden farklı olup ortak bir uzlaşı yoktur. Son dönemde ortaya konan yeni bilgiler ve yeni ruhsatlanan ilaçlar sonucunda hekimler de yeni sorularla karşı karşıyadır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bu kapsamda dört derneğin bir araya gelerek, klinik pratiğe yönelik yanıtları içeren, gri alanları netleştirecek bir uzlaşı raporu hazırladığı, projeyle standart tedavi yöntemlerinin oluşmasına katkı sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:  

"AF'ye bağlı inmeden korumada farklı yaklaşımlar var. İnmeye karşı branşlar arası ortak bir tedaviye ihtiyaç duyuluyor. Hazırlanan bu pratik soru-cevap dokümanı ortak tedavi standartları oluşturmak için önemli bir adımdır. Bu uzlaşı raporu önümüzdeki haftalarda farklı mecralardan hekimlere ulaştırılacak."

atriyal
fibrilasyona
bağlı
inme
tedavisinde
uzlaşı
raporu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir