Medimagazin logo

Aşırı antidepresan reçetelenmesi: Toplumun ruh sağlığını artırmıyor, hatta bozuyor

İngiltere'de uzmanlardan ve politikacılardan hükümete gönderilen açık mektupta, artan kullanımın 'aşırı tıbbileşmenin açık bir örneği olduğu' belirtiliyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Aşırı antidepresan reçetelenmesi: Toplumun ruh sağlığını artırmıyor, hatta bozuyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Tıp uzmanları ve politikacılar, hükümete yazdıkları açık mektupta Birleşik Krallık genelinde reçete edilen antidepresan miktarının azaltılması çağrısında bulundu.

NHS'ye göre, İngiltere'de 2022-23 yıllarında toplam 8,6 milyon hastaya antidepresan reçete edildi ve bu miktar 2011'den bu yana neredeyse iki katına çıktı.

Ruh sağlığını iyileştirmiyor

Salı günü British Medical Journal'da yayımlanan mektupta şu ifadeler yer alıyor: "Antidepresan reçetelendirilmesindeki artış, nüfus düzeyinde ruh sağlığı sonuçlarında bir iyileşmeyle ilişkili değildir; bazı ölçümlere göre antidepresan reçetelendirilmesi arttıkça bu durum daha da kötüleşmiştir."

Mektupta, antidepresan reçeteleme oranının azaltılmasının, hafif rahatsızlıklar için antidepresan reçetelenmesinin durdurulması ve reçeteli ilaçlardan yoksunluk semptomları yaşayanlara yardımcı olmak üzere yeni hastalar için 24 saat hizmet veren ulusal bir reçeteli ilaç yoksunluk yardım hattı ve web sitesinin finanse edilmesi ve sunulması gibi önlemlerle sağlanabileceği belirtildi.

BMA başkan yardımcısı Prof Sam Everington ve Uluslararası Psikiyatrik İlaç Bırakma Enstitüsü başkanı Prof John Read'in de aralarında bulunduğu tıp uzmanları tarafından imzalandı.

antidepresan
ingiltere
ruh sagligi
recete
Yorum (1)
Devrimci Derviş
"uyku ilacı " diye leblebi gibi artık milletin birbirine sunduğu antipsikotik ketiapinden kaynaklanan ölümleri de birileri araştırsa ne güzel olurdu.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir