Medimagazin logo

ASE eksikliği koruyucu hizmetleri tehdit ediyor

Aile Hekimleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Lütfi Tiyekli, aile hekimliğinin gerçek gündeminin aile sağlık elemanı eksikliği olduğunu, bu eksikliğin koruyucu sağlık hizmetlerini tehdit ettiğini bildirdi. Aile Sağlığı Elemanı (ASE) ihtiyacının sadece bir bölgenin değil tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu belirten Tiyekli, "Kocaeli, İstanbul, Şanlıurfa illerimizde bile aile hekimliği birimlerinin yüzde 10-15'inde aile sağlığı elemanı yoktur." dedi.
ASE eksikliği koruyucu hizmetleri tehdit ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Hekimleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Lütfi Tiyekli, 'Aile Hekimliğinin Gerçek Gündemi' başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Aile hekimliğinde 'Nöbet' çerçevesinde koparılan fırtınanın gerçek sorunların görülmesini engellediğini belirten Tiyekli, "Türkiye'de şu an Aile Sağlığı Elemanı (ASE) eksikliği sorunu, sistemi kilitleme noktasına getirmektedir. Suriye'deki iç savaş nedeni ile ülkemize sığınan sığınmacılar nedeniyle aile hekimliği birimleri gerçekte istatistiklerin gösterdiğinden fazla nüfusa hizmet vermek zorunda kalmaktadırlar." diye konuştu.

 

İstatistiklere göre, aile sağlığı çalışanlarının Avrupalı eşdeğerlerinden 4 kat daha fazla çalışıp, 4 kat daha az ücretlendirildiğini kaydeden Tiyekli, "Aile sağlığı çalışanları, yeni gelen sığınmacı nüfus ile kaldırılamaz bir yükü taşımaya başlamışlardır. Güney illerimizde ortalama 3 bin 600 nüfusa hizmet ettiği iddia edilen aile sağlığı birimleri, boş pozisyonlar ve Suriye, sığınmacılar nedeniyle gerçekte 5 binli nüfuslara hizmet etmeye başlamışlardır. Mevzuata göre 3 bin 500 nüfusta bile ikinci bir ASE atanması gerekirken, 5 bin nüfusa tek personel hizmet verilmeye çalışılması hiçbir mantıkla açıklanamaz. Bu ağır iş yükünün üstüne yeni bir angarya 'Nöbet' ve 'Nöbet için uygulanan mobbingler' işin tuzu biberi olmuştur. Aile hekimliği sisteminden kaçış hızlanmıştır. Kamu hastane birlikleri de personeline aile hekimliği sistemine geçişte muvafakat vermemektedir." diye konuştu. Aile sağlığı elemanı ihtiyacının sadece bir bölgenin değil tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu anlatan Tiyekli; Kocaeli, İstanbul, Şanlıurfa illerinde bile aile hekimliği birimlerinin yüzde 10-15'inde aile sağlığı elemanı olmadığını ifade etti.

 

"YAKINDA HER SOKAK BAŞINA ACİL SERVİS KURMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Sağlık Bakanlığı'nın, tek sorun olarak 'Artan acil başvurusu ihtiyacını karşılamak' olarak gördüğünü vurgulayan Tiyekli, şunları söyledi: "Koyulan teşhis yanlıştır. Sorun teşvik edilmiş gereksiz acil başvurusudur. Acillerde nöbet dediler olmadı. Şimdi aile sağlığı merkezlerinde sözde aciller kurulacak. Yakında her sokak başına acil servis kurmak zorunda kalacağız. Bu 'Sözde Acillere' giden 'Gerçek Aciller' vakaların başına geleceklerden, vicdani ve kanuni olarak bu düzenlemeleri yapanlar sorumlu olacaktır. Sağlıkta kaynak israfı yapılmaktadır. Zorlama olarak getirilen 'Nöbet' dayatmasının kamu maliyeti aylık 3 milyon TL civarındadır. Bu para, esas sıkıntının olduğu yerde harcanmalıdır. Bu para, kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanı ihtiyacında çok rahat kullanılabilir. Bu şekilde hem kaynaklar doğru kullanılmış hem de harcanan paranın karşılığı alınmış olur."

 

"BU TABLO İÇİNDE KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİNİN AKSAMAMASI İMKANSIZDIR"

Kaynakların doğru kullanılarak kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanı istihdamı için harcanması ile toplumdaki işsizlik oranında da olumlu gelişmeler sağlanacağını hatırlatan Tiyekli, şunları ifade etti: "Oysa ki hiçbir işe yaramayan görevlendirmeler yapılmakta ve karşılığı alınamamaktadır. Suriye'deki kargaşanın ülkemiz sağlık sistemine olumsuz katkısı ortadadır. Maalesef çevremizdeki ülkelerden gelen sağlık sorunları için Türkiye büyük risktir. Bu sorunlara zamanında müdahale edilebilmesi için tedbirler şimdiden alınmalıdır. Aile hekimliğinde çalışma teşvik edilmelidir. Görmezden gelinen bu sorunlar gerçekleştiğinde olmayan Aile Sağlığı Elemanları ile mi koruyucu sağlık hizmetlerini yapacağız? Bu tablo içinde koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamaması imkansızdır. Aile hekimlerinin üst noktalara getirdiği göstergeler bu kadar olumsuzluk karşısında ne kadar dayanabilir? Türkiye, bu olumsuz tablonun acısını kötü bir miras olarak gelecek yıllarda yaşayacaktır. Gelecek yıllarda düşen aşılama, takip vb oranları şu anda esirgenen paranın onlarca kat fazlası ile ancak telafi edilebilir. Başbakanımıza ve milletvekillerimize sesleniyoruz; yanlışın neresinden dönülürse kârdır. Şu an elimizde bir fırsat vardır. Bunu iyi değerlendirelim. Meclis kapanmadan acil yapılması gereken düzenlemeyi torba yasa içine koyalım. Kaynak israfına sebep olan, hiçbir fayda alınamayacağı baştan belli olan, koruyucu sağlık hizmetlerini baltalayan nöbet uygulamasını kaldırıp kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanını kolaylaştıran düzenleme getirelim. İkinci basamak sağlık hizmetlerinde aksayan yönleri kapatmak için gelecek nesillerin sağlığından çalmayalım."

ase
eksikliği
koruyucu
hizmetleri
tehdit
ediyor
Yorum (7)
anadolu
nöbet tutmamak için her türlü argümanı kullanıyorsunuz, yeter artık. Bu halk günde 9-10 saat çalışıyor, acile gelmesi kaçınılmaz. Burası norveç değil, burası hollanda değil, burası yeni yeni toparlanan ülke... Azıcık çorbada tuzunuz olsun çok mu?
0
Cevapla
Reis
Pratisyenlerin acil nöbet direnişlerini saygıyla karşılıyorum... Bari siz dik durun... Uzun adam olur da diki olmaz mı?
0
Cevapla
Ömer Sümer
Ey benim saf ve iyi niyetli Anadolu işçim. Seni işverenin hasta hasta çalıştırıyor akşama kadar, gündüz doktora gitmene izin vermiyor. Sana eziyet ediliyor ve sen hala "ben akşam acile gideceğim" diyorsun. Aile Hekimlerinin tüm dünyadaki görevi koruyucu sağlık hizmetidir. Yani kişileri eğiterek, sağlık kontrollerini yaparak hasta olmalarını engellemektir. Sen bu noktayı düşünemiyorsun. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ile felç geçirip acile gitmek sence nasıl olacak? Sana , çoluk çocuğuna yazık değil mi? Yok sen adını ve görevi belirtmekten korkan bir uzman hekim meslektaşımız isen şunu anla ki halk gece acillere daha fazla gittikçe sen de gece konsültan icapçı olarak acile daha fazla gideceksin. Bu hastalara gündüz normal mesai saatinde hizmet vermen daha mantıklı olmaz mı?
0
Cevapla
Ayhan Doğan
Anadolulu işçi için argüman filan....
0
Cevapla
volkan
kendine anadolu (işçi) diyen uzman arkadaşım asm'ler acil hizmeti vermeye başlayınca ne olacak zannediyorsun?Yetersiz güvenlik-personel-malzeme ile yapacakları tek şey bol bol acil sevki onda da olan 112'lere olacak.Bakanlık çözüm değil daha fazla kargaşa yaratacak.ne sizin acil icap ve nöbet sayınızda azalma olacak ne de gerçek acillerin size hastane acillerine başvuru sayısında azalma olacak.Hastane acillerinde çalışanların sorunlarının çözümünde de hiçbir şey değişmeyecek!!! Ama olsun varsın sistem iyice batağa saplanırken siz 3-5 hasta eksik bakmayı kar sayın!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir