Medimagazin logo

'Artık sizi 50 dakika dinleyecek nesil yok'

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitenin yeni akademik açılış yılı töreninde yaptığı konuşmada, akademisyenlere seslenerek, “Lütfen dersleri kısa tutun, artık karşınızda 50 dakika sizi dinleyecek nesil yok.” uyarısında bulundu.
Kaynak: ZAMAN
'Artık sizi 50 dakika dinleyecek nesil yok'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul Üniversitesi (İÜ) 2013-2014 akademik yılı, düzenlenen törenle başladı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gönderdiği açılış mesajı da okundu. Açılış konuşmasını yapan Söylet, “Bu yıl açılışımızı üniversitelerin ne kadar önemli işlevlere sahip olduklarını bir kez daha hatırlatacak olan ‘Sorumluyuz Hepimiz’ sloganıyla yapıyoruz.” dedi.

 

Üniversitelerin kapalı duvarlar ardında sadece bilgi üreten kurumlar olarak kalmaması gerektiğini söyleyen İÜ Rektörü Söylet, lobiciliğin ayıp olmadığını, demokrasinin gereği olduğunu belirtti. “Ağlamayana meme vermezler. Üniversiteniz için bağlantılarınızı kullanın, lobicilik yapın.” diyen

 

Yunus Söylet, akademisyenlere şu ricada bulundu: “Sayın hocalarım, sizlere sesleniyorum, rica ediyorum, hatta yalvarıyorum. Bu çocukların dilinden anlayın. Fedakârlık yapın ders vakitlerinden, onlara bilgeliğinizden faydalandırın. Arkadaşlar, artık 40-50 dakika ders dinleyecek nesil yok karşınızda.” Üniversitelerin akademik özgürlüğe sahip, şeffaf ve topluma hesap verebilir olması gerektiğini ifade eden Söylet, üniversitelerin toplumun her konudaki sıkıntılarının paydaşı ve toplumun önünü açan öncü kurumlar olması gerektiğini vurguladı.

 

Söylet, konuşmasına su sözlerle devam etti: “2009 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi’nde başlayan değişim hızla devam ediyor. Üreten, araştırmacı, girişimci, paylaşımcı, öğrenci odaklı ve yaşam boyu öğrenim felsefesi ile geçen dört yıllık süreç içinde birçok önemli projeye imza atan İstanbul Üniversitesi, dünyanın sayılı ‘marka’ üniversitelerinden biri haline gelmiştir.” Rektör, sözlerine, “Gönüller yapmaya geldik.” diyerek Yunus Emre’den dizelerle son verdi. Tören ise eski bir İÜ Devlet Konservatuvarı öğrencisi olan Fatih Erkoç’un sahne almasıyla sona erdi.

'artık
sizi
50
dakika
dinleyecek
nesil
yok'
Yorum (7)
Bedrettin alyamaç
1969 da cerrahpaşa tıp fak.girdim.1975 te mezun oldum o dönem dünya çapında hocalarımız vardı saatlerce ders dinler ve notlarımızı alırdık eğitim çok güçlü idi..şimdi ise öğrencilerimizde o şevk yok gelecekten fazla beklentileri yok ve umutsuzlar o nedenledir ki derslere konsantre olamıyorlar e teknolojide ilerledi birazda gençlerimizdeki çılgın lığı hesaba katarsak haklısınız hocam....yanlız şu bir gerçekki genç doktorlarımız pratikten yoksun yetişiyorlar.........
0
Cevapla
dr. abcd
Bence bu politikalarla 50 dakika düzgün cümlelerle konuşabilecek, 50 dakika boyu söyleyecek sözü olan hoca kalmamıştır artık olsa olsa.
0
Cevapla
aydin sinal
sizde yeni nesle ceptelefonlari vasitasiyla ders verin,takarlar kulakligi degil 50 dakka 24 saat bile sizi dinlerler haaaa arada müzik yayinlari,ucuk-kacik haberler,reklamlar in olmasi sart.reklam arasi dizi seyreden TV,Handy,computur nesline böyle erisirsiniz
0
Cevapla
DR
SN EDİTÖR Sayın hocalarım, sizlere sesleniyorum, rica ediyorum, hatta yalvarıyorum. Bu çocukların dilinden anlayın. Fedakârlık yapın ders vakitlerinden, onlara bilgeliğinizden faydalandırın. Arkadaşlar, artık 40-50 dakika ders dinleyecek nesil yok karşınızda.” YAZI İÇİNDE “Lütfen dersleri kısa tutun, artık karşınızda 50 dakika sizi dinleyecek nesil yok.” uyarısında bulundu. SÖZÜ GEÇMİYOR
0
Cevapla
volkan
Sağlık sisteminde hergün birşeyler değişirken, sağlıkta şiddet almış başını giderken, dünyanın en pahallı ve zor eğitimini alıp sonrada 3 kuruşa talim ettirilirken, Şöförlere bile tek seferde 4,5 saat günde 9 saatten fazla araç kullandırılmayıp biz sağlık çalışanlarından 24 saat esasına göre iş beklenirken Özetle; önlerinde hiçte aydınlık olmayan bir gelecek varken Sayın HOCAM siz yatın kalkın Tıp Fak. okuyacak adam bulduğunuza dua edin!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir