Medimagazin logo

'Artık gripten ölüm beklemiyoruz'

Grip mevsiminin bittiğini belirten Prof. Çiçek, "Influenza virüsünün etki süresinin sonuna geldik, uzadı bile. Artık gripten ölüm beklememek lazım" dedi.
'Artık gripten ölüm beklemiyoruz'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ege Üniversitesi'nden Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Candan Çiçek, basın toplantısında influenza virüsü, korunma yolları ve hastalığın seyri hakkında bilgi verdi.

Grip hastalığına neden olan influenzanın diğer virüslerden farklı olduğunu ve şekil değiştirebilme özelliği bulunduğunu hatırlatan Çiçek, "2009-2010 sezonunda yeni bir yapıya sahip olan ve insanların daha önce karşılaşmadığı, bu nedenle de bağışık olmadıkları pandemik H1N1 virüsü ortaya çıkmış, kıtalararası yayılım göstermiştir. Genetik yapısının bir bölümünü domuzlarda görülen influenza virüsünden alan bu mikroorganizma domuz gribi olarak adlandırılmıştır" bilgisini verdi.

Pandemik H1N1 virüsünün mevsimsel insan grip etkenlerinden biri haline dönüştüğünü ve toplumsal bağışıklık oluştuğunu kaydeden Çiçek, artık virüsün "domuz gribi" olarak tanımlanamayacağını da ifade etti.

TÜRKİYE'DE 42 KİŞİ GRİPTEN ÖLDÜ

Çiçek, salgınlar sırasında dünyada 3-5 milyon kişide ağır hastalık tablosunun ortaya çıktığını anımsattı.

Türkiye'de şu ana kadar gripten ölüm sayısının 42 olarak bildirildiğini aktaran Candan Çiçek, "Hastalık normal seyrini izliyor. Ölüm oranları normal. Salgın yok. Influenza virüsünün etki süresinin sonuna geldik, uzadı bile. Artık gripten ölüm beklememek lazım" diye konuştu.

Hava sıcaklığının yükselmesiyle virüsün de etkisini yitireceğini dile getiren Prof. Çiçek, gripten ölümlerin yüzde 68'inde de altta yatan kronik akciğer, böbrek hastalıkları ve kanser gibi ikincil nedenlerin olduğunu vurguladı.

'artık
gripten
ölüm
beklemiyoruz'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir