Medimagazin logo

Arazi vatandaştan, hastane devletten

Sağlık Bakanlığınca ağız ve diş hastanesinin yapılacağı 9 milyon lira değerindeki 22 dönümlük arazide bulunan hisselerinden vazgeçen 250 taşınmaz sahibine İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca daha az değerli arazilerden pay verildi
Arazi vatandaştan, hastane devletten
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAKARYA - Sağlık Bakanlığınca ağız ve diş hastanesinin yapılacağı 9 milyon lira değerindeki 22 dönümlük arazide bulunan hisselerinden vazgeçen 250 taşınmaz sahibine İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca daha az değerli arazilerden pay verildi.

Kentin en değerli arazilerine sahip Serdivan ilçesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapımı planlanan diş hastanesi kompleksi için arazi arama çalışması başlatıldı. Serdivan Belediyesi tarafından yürütülen çalışma kapsamında, yol üzerinde bulunan ve diğer ilçelerdeki vatandaşların da rahat ulaşabilmesi için Bahçelievler Mahallesi'ndeki boş arazi seçildi.

Bu kapsamda arazi tahsisi için görüşülen 250 hak sahibi, hastane yapımı için yaklaşık 9 milyon lira değerindeki arazilerinden vazgeçerek, İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca daha az değerli bölgelerdeki arazilere rıza gösterdi.

İl Sağlık Müdürü Murat Alemdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür uygulamaların genellikle mahkemelik olduğunu ancak Sakarya'daki vatandaşların hastanenin yapımı için özveride bulunarak haklarından vazgeçtiğini anlattı.

Sakarya'da diş hastalıkları kompleksi oluşturacaklarını belirten Alemdar, "Toplam 60 üniteden oluşacak hastanemiz. 10 bin metrekareden oluşan kapalı alan hizmetiyle çok önemli bir hastane olacak. Bu hastanede, hastalarımızın her türlü diş tedavisi ve diş ameliyatları yapılacak. Yani çok kapsamlı bir hastane olacak. Diş protez laboratuvarımız da bu bina içinde hizmet verecek. Tam anlamıyla bir diş hastalıkları kompleksi kuruyoruz. Sağlık Bakanlığımızın yaptığı bu çalışmadan dolayı tüm yetkililerimizin çok önemli emekleri var" dedi.

Alemdar, kentte bu tür bir hastaneye ihtiyaç duyulduğunu anlatarak, yapılacak hastanenin çevre illere de hizmet vereceğini aktardı.

Hastane yapımı için vatandaşların da destek verdiğini vurgulayan Alemdar, "Bu hastane gerçekten çok anlamlı. Vatandaş ve devlet ortaklığı var burada. Hastanenin yapıldığı arazi, kentin en değerli arazilerinden biri. Burada hak sahibi olan tam 250 vatandaşımız, diş hastanesinin yapımı için haklarından feragat etti. O anlamda çok güzel bir hizmet olacak. Bakanlığımız, belediyemiz ve vatandaşlarımızın katkısıyla çok güzel bir hastane yapacağız inşallah" diye konuştu.

-"Genellikle mahkemeye gidiliyor"

Alemdar, bu tür çalışmalarda İmar Kanunu'nun 18. Maddesinin uygulandığını ve hak gaspı yaşadığını düşünen vatandaşların da mahkemeye başvurduğunu söyledi.

Bu tür uygulamaların genelinin mahkeme süreci geçirdiğine işaret eden Alemdar, "Vatandaşlarımızın, hastanenin yapımına çok ciddi katkı yaptı. Son derece değerli bir arazi burası. Vatandaşlarımızın, çok ciddi bir maddi getiriyi, hastane yapımı için gözardı etti. Bu, çok büyük bir fedakarlık günümüz için. Bu tür uygulamalar, genellikle mahkemeye taşınır ama buradaki 250 vatandaşımız, hiçbir şekilde sorun çıkarmayarak hastane yapımı için hakkını devretti. Bu da çok mutlu edici bir gelişme" ifadesini kullandı.

Alemdar, yeni hastane binasının devlet ve vatandaş işbirliğiyle yapıldığını vurgulayarak, "Bu arazi için yapılan uygulamada, hizmet amacıyla arazi vatandaştan alınır ve başka bir arazi verilir. Bu araziler arasındaki değer farklılıkları nedeniyle de mahkeme süreci başlar. Hemen hemen hepsinde bu tür sorunlar oluyor. Ancak bu değerli arazi üzerinde hakkı olan 250 vatandaşımız, hiçbir sorun çıkarmaksızın haklarından vazgeçti. Mahkeme süreci de olmadan temelimizi attık hemen. İnşallah hastanemizi kısa bir sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine açacağız" şeklinde konuştu.

arazi
vatandaştan
hastane
devletten
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir