Medimagazin logo

Araştırma: Uzun veya kısa adet döngüleri, atriyal fibrilasyon da dahil olmak üzere daha yüksek KVH riski ile bağlantılıdır

American Heart Association Dergisi'nde yeni bir araştırmaya göre, kısa veya uzun adet döngüsü olan kadınların kalp krizi veya AFib gibi KVH olaylarına sahip olma olasılığı daha yüksekti
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Uzun veya kısa adet döngüleri, atriyal fibrilasyon da dahil olmak üzere daha yüksek KVH riski ile bağlantılıdır
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Amerikan Kalp Derneği'nin açık erişimli, hakemli dergisi Journal of the American Heart Association'da bugün yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, 12 yıllık bir süre boyunca 58.000'den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, daha uzun veya daha kısa adet döngülerinin daha yüksek kardiyovasküler hastalık, kalp krizi veya atriyal fibrilasyon (AFib) gelişme riski ile ilişkili olduğu bulundu.

Bir kadının üreme hayatı boyunca 22 ila 34 gün arasındaki döngü uzunluğu olarak tanımlanan düzenli adet döngüsü uzunluğu, hipotalamus, hipofiz bezi ve yumurtalıklar arasındaki bağlantılı hormon sistemlerinin normal işleyişini yansıtır ve genel sağlığın hayati bir göstergesidir. Düzensiz adet döngüleri yaygın bir endokrin bozukluğudur ve önceki araştırmalara göre kadınların yaklaşık %20'si uzun döngüler veya farklı uzunluklarda döngüler yaşamaktadır.

Önceki araştırmalar düzensiz adet döngülerinin insülin direnci, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kronik enflamasyon ve polikistik over sendromu gibi çoklu kalp hastalığı risk faktörleriyle önemli ölçüde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Diğer çalışmalar, adet döngüsündeki hormonal dalgalanmalar nedeniyle kadınların aritmi veya düzensiz kalp atışları açısından daha yüksek risk altında olduğunu ortaya koymuştur.

58 bin kadının verileri incelendi

Çin'deki Güney Tıp Üniversitesi Nanfang Hastanesi'nde başhekim ve profesör olan kıdemli yazar Dr. Huijie Zhang, "Adet döngüsü özellikleri ile olumsuz kardiyovasküler sonuçlar arasındaki ilişki belirsizliğini koruyor. Batı ülkelerindeki kadınların %45'inin etkilendiği kalp hastalığının artan prevalansı ve buna bağlı ölüm oranı göz önüne alındığında, bu risk faktörlerinin araştırılmasına ihtiyaç vardır." dedi.

Araştırmacılar, kendi bildirdikleri adet döngüsü uzunluğunun kadınlarda genel kalp hastalığı ve spesifik kardiyovasküler olaylarla ilişkili olup olmadığını araştırmak için Birleşik Krallık Biobank'tan elde edilen verileri analiz etti.

Birleşik Krallık Biyobankası, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti aracılığıyla bakım alan 500.000'den fazla yetişkinin sağlık bilgilerini içeren geniş bir veri tabanıdır - 2006'dan 2010'a kadar kayıtlıdır.

Bu çalışma, çalışma döneminin başında ortalama yaşı 46 olan ve kardiyovasküler hastalığı bulunmayan 58.056 kadının sağlık verilerini içeriyordu. Sağlık verileri 2006-2010, 2012-2013 ve 2014 ve 2019 yıllarında gerçekleştirilen dört takip ziyareti aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma başladığında menopozda olan katılımcılar hariç tutulmuştur. Çalışma döneminin sonu, bu analiz için mevcut olan sağlık verilerinin en son tarihi olan 30 Kasım 2020'dir.

Adet döngüsü kısa veya uzun olan kadınlarda risk daha yüksek

Medyan takip süresi olan 12 yıl boyunca, katılımcılar arasında koroner kalp hastalığı, kalp krizi, atriyal fibrilasyon, inme veya kalp yetmezliği dahil olmak üzere 1.600'den fazla kardiyovasküler olay kaydedilmiştir. Analizde şunlar bulunmuştur:

  • Adet döngüsü 21 günden az veya 35 günden uzun olan kadınlarda, bu çalışmada 22 ila 34 gün olarak tanımlanan düzenli adet döngüsü uzunluğuna sahip kadınlara kıyasla %19 daha yüksek kalp hastalığı riski ve %40 daha yüksek atriyal fibrilasyon riski görülmüştür.
  • Daha kısa adet döngüleri koroner kalp hastalığı, kalp krizi, atriyal fibrilasyon, inme ve kalp yetmezliği dahil olmak üzere KVH olayları açısından %29 daha yüksek riskle ilişkilendirilirken, daha uzun adet döngüleri normal uzunluktaki adet döngülerine kıyasla bu KVH olayları açısından %11 daha yüksek riskle ilişkilendirilmiştir.
  • Daha kısa adet döngüleri, normal uzunluktaki adet döngülerine kıyasla %38 daha yüksek atriyal fibrilasyon riski ve daha uzun adet döngüleri %30 daha yüksek atriyal fibrilasyon riski ile ilişkilendirilmiştir.
  • Adet döngüsü uzunluğu inme veya kalp yetmezliği riskinde artış ile ilişkili bulunmamıştır.
adet dongusu
amerikan kalp dernegi
kalp krizi
afib
kvh
kisa ve uzun adet dongusu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir