Medimagazin logo

Araştırma: Simülasyon teknolojisi tıp ve öğretmen eğitimini yeniden şekillendirebilir

Yapay zeka ve karma gerçeklik araçlarının potansiyeline atıfta bulunan yeni bir çalışma, tıp ve öğretmen eğitiminde simülasyon teknolojilerinin kanıta dayalı kullanımına duyulan ihtiyaca vurgu yaptı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Simülasyon teknolojisi tıp ve öğretmen eğitimini yeniden şekillendirebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Yapay zeka (AI) ve karma gerçeklik de dahil olmak üzere yeni bir teknoloji dalgası, tıp ve öğretmen eğitiminde eğitimi yeniden şekillendiriyor. Araştırmacılar, simülasyon teknolojilerinin mesleki eğitime entegrasyonunda kanıta dayalı uygulamaların gerekliliğini vurgulayarak ölçülü bir yaklaşım için uyarıda bulunuyorlar.

Cambridge Üniversitesi, Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi'nden akademisyenlerin ortak editörlüğünde hazırlanan Learning and Instruction dergisinin son özel sayısı genişleyen 'simülasyon tabanlı öğrenme' alanını inceledi. Öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını taklit ederek becerilerini geliştirmeleri ve test etmeleri için güvenli ortamlar yaratan bu yaklaşım, tıp ve öğretmen eğitiminde ilgi görüyor.

Holoscenarios ile tıp öğrencilerine gerçekçi eğitim

Bu sayıda vurgulanan önemli yeniliklerden biri, Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, klinisyenler ve teknoloji şirketi GigXR tarafından ortaklaşa geliştirilen bir karma gerçeklik aracı olan 'Holoscenarios'. Holoscenarios, tıp öğrencilerinin gerçekçi holografik hastalarla eğitim almalarına olanak tanıyor ve Time Dergisi'nin 2022'nin En İyi İcatları arasında gösterildi. Ancak araştırmacılar, etkinliklerinin net bir şekilde anlaşılmadan körü körüne benimsenmesine karşı uyarıda bulunuyorlar.

Farklı yönlendirmeler gerekti

Uzmanlar, simülasyona dayalı öğrenme alanında herkese uyan tek bir çözümün yetersiz olduğunu savunuyor. Özel sayıda atıfta bulunulan çalışmalar, farklı deneyim seviyelerine ve öğrenme stillerine sahip öğrencilere uyum sağlayabilen çok yönlü araçların önemini vurguladı. 

Örneğin, bir sanal radyolog simülasyon çalışması, farklı ön bilgilere sahip öğrencilerin özel rehberlik ve navigasyon yardımlarına ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. Benzer şekilde, öğretmen eğitiminde, farklı uzmanlık seviyelerine sahip stajyerler için farklı yönlendirmeler ve destek stilleri gerekti.

Simülasyona dayalı öğrenme heyecan verici bir dizi fırsat sunarken, uzmanlar eğitim ortamlarında dikkatli bir sıralama yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Örneğin, diş hekimliği öğrencileri için web tabanlı bir araç üzerinde yapılan denemeler, bunun üç bölümden oluşan bir dizinin ilk aşaması olarak en etkili olduğunu, ardından prosedürün canlandırıldığını ve son bir test alıştırmasının yapıldığını ortaya koydu.

Zorluklara rağmen uzmanlar, iyice test edilmiş ve etkili simülasyon tabanlı kaynakların gelecekte tıp ve öğretmen eğitiminde önemli bir rol oynayacağına inanıyor. 

yapay zeka
tip egitimi
ogretmen
simulasyon
Yorum (1)
Ali Ersoy
merhabalar iyi calismalar haberin kaynagi ? orjinal ismi ? yazar isimleri ? lutfen detay verirseniz haber daha guvenilir olur? yoksa norvecli balikcilar gibi havada kalir haberiniz 😉🫵
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir