Medimagazin logo

Araştırma: Pre-eklampsi kadınlarda yaşlanmayı hızlandırıyor

Mayo Clinic'te yapılan bir çalışma, yaşamı tehdit eden bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi ile kadınlarda yaşlanmanın hızlanması arasında şaşırtıcı bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Preeklampsili kadınların hamilelik sırasında ortalama 2,4 yıl daha hızlı yaşlandığı tespit edildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Pre-eklampsi kadınlarda yaşlanmayı hızlandırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Hamilelik sırasında kan basıncında ani ve tehlikeli bir artışa neden olmasıyla bilinen preeklampsi, her yıl 70.000'den fazla can almaktadır. Bilinen tek tedavi olan doğum, tam bir iyileşme sağlayamamakta ve kadınları haftalar hatta on yıllar boyunca risk altında bırakmaktadır.

Mayo Clinic'in önde gelen araştırmacılarından Dr. Vesna D. Garovic'e göre, preeklampsili kadınlar doğumdan sonra bile kalp ve böbrek hastalıkları açısından yüksek risk altında kalmaktadır.

Hızlandırılmış yaşlanma sürecini çözmek

Dr. Garovic'in ekibi, laboratuvar deneyleri ve epidemiyolojik çalışmaların yenilikçi bir karışımıyla, preeklampsi hastası kadınların yaşlanmasının hızlandığını ve bunun da kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi yaşa bağlı rahatsızlıklara yol açtığını ortaya çıkardı.

Bu bulgular, preeklampsinin altında yatan bir nedeni ele alabilecek ilk potansiyel terapötiklerin temelini oluşturarak bu durumun geçmişi olan kadınlar için gelişmiş taramanın önemini vurguladı.

Plasenta bağlantısı ve yaşlanma araştırmaları

Tarihsel olarak, preeklampsi araştırmalarının çoğu, plasentanın inflamasyona ve sistemik hastalığa neden olan molekülleri salgıladığı inancıyla plasentanın rolüne odaklandı. Dr. Garovic, "Ancak, 25 yaşındaki birine baktığınızda preeklampsinin bir yaşlanma hastalığı olduğunu söylemek mantığa aykırıydı" diyor.

Bu durum, bazı kadınların preeklampsi geliştirmesine yol açan bir yol olarak yaşlanmanın veya hücresel yaşlanmanın araştırılmasına yol açtı. Dr. Garovic ve meslektaşları, Rochester Epidemiyoloji Projesi'ni kullanarak preeklamptik gebeliği olan ve olmayan kadınlarda yaşlanma belirtilerini takip etmiş ve preeklampsili kadınlarda daha fazla sayıda kronik durumu ve erken başlangıcı ortaya çıkardı.

Gelecekteki tedaviler için umut

Çalışmadaki en önemli buluşlardan biri, araştırmacıların kan ve dokuların biyolojik yaşlanmasını ölçmelerine olanak tanıyan bir "epigenetik saat" içeriyordu. Preeklampsili kadınların hamilelik sırasında ortalama 2,4 yıl daha hızlı yaşlandığı tespit edildi.

Araştırma, yaşlanma alanında yeni ilaçlar için umut vaat ediyor ve potansiyel olarak risk altındaki kadınlara daha fazla seçenek sunuyor. Dr. Garovic, spesifik tedaviler mevcut olmasa bile, bu çalışmaların önemli bir etkisi olduğunu vurguluyor.

Araştırma, sonuçları iyileştirmeyi ve hayat kurtarmayı amaçlayan yeni tarama ve tedavi kılavuzlarını şimdiden etkiledi. Dr. Garovic'in çalışma gruplarına aktif katılımı ve bilimsel bildiriler kaleme alması, hipertansif gebeliklere ve gebelik sonrası sonuçlara karşı daha fazla koruma çağrısında bulundu.

"Preeklampsi geçiren kadınların tansiyonlarının izlenmesi, kolesterollerinin kontrol edilmesi ve böbrek fonksiyonlarının takip edilmesi gerekiyor" diyerek uzun vadeli sağlık yönetiminin önemini vurguluyor.

Preeklampsinin gizemiyle boğuşan bir dünyada, Dr. Garovic'in araştırması keşfedilecek yeni yollara ışık tutuyor. Çalışmaları yalnızca preeklampsi ve hızlandırılmış yaşlanma arasındaki bağlantıyı ortaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekte hedefe yönelik tedavilerin ve daha iyi hasta bakımının yolunu açıyor.

preeklampsi
yaslanma
dogum
plesanta
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir