Medimagazin logo

Araştırma: Kol egzersizleri yapmak diz ağrılarını hafifletebilir mi?

Vücudun bir bölümünü, farklı bir yerini çalıştırarak geliştirmek mümkün mü? Yapılan bir araştırmaya göre, bu fikir, kronik hastalık, felç ve hatta meme kanseri ameliyatının etkilerini yönetmenin yeni yollarını arayan bilim insanları arasında geçerlilik kazanıyor
Kaynak: Sözcü
Araştırma: Kol egzersizleri yapmak diz ağrılarını hafifletebilir mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'deki Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, osteoartritli (kireçlenme) kişilerin kollarını çalıştırarak dizlerindeki ağrıyı ortadan kaldırmasının mümkün olabileceğine dair yeni bir araştırma üzerinde çalışıyor.

Geçen hafta araştırmacılar, dizlerindeki aşınma ve yıpranma nedeniyle sık sık ağrı yaşayan 60 erkek ve kadının dahil olduğu ve hangisinin en fazla rahatlamayı sağladığını görmek için farklı egzersizlerin yer aldığı yeni bir klinik deney başlattı.

2025’te bitecek olan çalışmada, 20 dakikalık düzenli kol egzersizlerinin diz ağrısını hafifletmek ve hareketliliği artırmak için bisikletten daha iyi olup olmadığı test edilecek.

Bilim insanlarının amaçları, diz ağrısını hafifletmek için kol egzersizlerinin koşu bandında yürümekten daha iyi olduğunu öne süren önceki küçük çalışmalardan elde edilen bulguları doğrulamak.

Karşı çıkanlar var

Düzenli, orta derecede egzersiz, artritik diz ağrısını yönetmenin en iyi yollarından biri çünkü eklem çevresindeki kasları güçlendirir ve hasarlı bölgedeki baskıyı alır.

Ancak yürümek veya koşmak dizdeki yükü artırabilir, bu nedenle bazı kişilerin hareket etmesi zordur. Birmingham’daki Kraliyet Ortopedi Hastanesi’nde danışman fizyoterapist olan Uzo Ehiogu, bu yaklaşım hakkında yorum yaparken, “Kolları çalıştırmanın dizlerdeki ağrıyı hedef alabileceği açık bir mekanizma yok” diyor.

“Muhtemelen olan şey, hastaların 20 dakikalık bir kol egzersizinden sonra kendilerini daha zinde, kendinden emin hissetmeleri ve daha hareketli olmalarıdır, bu da dizlerdeki ağrı hissini azaltabilir.” dedi.

abd
arastirma
kol egzersizleri
osteoartritli
diz
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir