Medimagazin logo

Araştırma: Kilo vermek mi istiyorsunuz? Akşam egzersiz yapın

Yapılan yeni bir araştırma, kilo vermek için öğleden sonra veya akşam spor salonuna gitmenin, sabah gitmekten daha iyi olabileceğini ortaya koydu
Kaynak: Sözcü
Araştırma: Kilo vermek mi istiyorsunuz? Akşam egzersiz yapın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

HABER ÖZETİ:

  • Öğle ya da gece yarısı arasında egzersiz yapmak insülin direncini dörtte bir azaltıyor
  • İnsülin direnci, kilo almanın nedeni olabilir
  • Belli zamanlarda egzersiz yapmak kilo kontrolünde daha etkili

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, öğle ve gece yarısı arasında egzersiz yapmanın, kilo alımına neden olabilen insülin direncini dörtte bir oranında azalttığını buldu.

Daily Mail’de yer alan habere göre uzmanlar, belirli zamanlarda egzersiz yapmanın insanların kilolarını kontrol etmelerine ve tip 2 diyabet olma şanslarını azaltmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Araştırma için yaşları 45 ila 65 arasında değişen yaklaşık 7.000 kişi incelenirken çoğunun beden kitle endeksleri 27 veya daha yüksekti, yani sağlıklı ve kilolu bir kontrol grubunun yanı sıra aşırı kilolu veya obezlerdi.

Öğleden sonra veya akşam egzersizi insülin direncini düşürüyor

Sonuçlar, orta ila şiddetli fiziksel aktiviteye zaman ayırmanın karaciğer yağ oranını ve ayrıca insülin direncini azalttığını gösterdi.

Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmak ise, gün boyunca eşit bir aktivite dağılımına kıyasla, sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 25 oranında azalmış insülin direnci ile bağlantılı çıktı.

Diabetologia dergisinde yayınlanan çalışma için konuşan araştırmacılar, önemli bulgular elde ettiklerini ifade ederken “İleri araştırmalar, fiziksel aktivite zamanlamasının tip 2 diyabet oluşumu için gerçekten önemli olup olmadığını değerlendirmelidir” diyor.

egzersiz
insulin direnci
spor
kilo verme
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir