Medimagazin logo

Araştırma: Ketamin majör depresyon tedavisinde en az elektrokonvülsif terapi kadar etkili

Yeni bir çalışma, ketaminin majör depresyon tedavisinde en az elektrokonvülsif terapi kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Ketamin majör depresyon tedavisinde en az elektrokonvülsif terapi kadar etkili
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Majör depresif bozukluk (MDB) dünya çapında önde gelen bir engellilik nedenidir. Elektrokonvülsif terapi (EKT), beynin elektriksel olarak uyarılması yoluyla bir nöbetin tetiklenmesini içerir. Ketamin, FDA tarafından sedatif/analjezik ve genel anestezik olarak onaylanmış düşük maliyetli bir dissosiyatif ilaçtır. Önceki çalışmalar, ilacın düşük dozlarının MDB olan kişiler için hızlı antidepresan etkilere sahip olabileceğini öne sürmüştür.

Yeni çalışma Mart 2017'den Eylül 2022'ye kadar 5 merkezde yürütülmüş ve 403 hasta üç hafta boyunca haftada üç kez EKT ya da haftada iki kez ketamin almak üzere bire bir randomize edilmiştir. Hastalar tedaviden sonra altı aylık bir süre boyunca takip edilmiş ve hafıza testleri ve yaşam kalitesiyle ilgili soruları da içeren bir depresif semptom öz değerlendirme anketine yanıt vermişlerdir.

Semptomların yarısında iyileşme gözlemlendi

Araştırmacılar ketamin alanların yüzde 55'inin ve EKT alanların yüzde 41'inin kendi bildirdikleri depresif semptomlarda en az yüzde 50 iyileşme ve kendi bildirdikleri yaşam kalitesinde altı aylık izleme dönemi boyunca süren bir iyileşme bildirdiklerini bulmuşlardır. EKT tedavisi hafıza kaybı ve kas-iskelet sistemi yan etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Ketamin tedavisi, tedavi sırasında geçici bir dissosiyasyon deneyimi dışında yan etkilerle ilişkilendirilmemiştir.

Araştırmayı yapan Mass General Brigham'da Psikiyatri Translasyonel Klinik Araştırmalar Direktörü ve Harvard Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri Profesörü olan Amit Anand, "EKT, 80 yılı aşkın süredir şiddetli depresyon tedavisinde altın standart olmuştur.  Ancak aynı zamanda tartışmalı bir tedavi çünkü hafıza kaybına neden olabiliyor, anestezi gerektiriyor ve sosyal damgalama ile ilişkilendiriliyor. Bu, depresyon için ketamin ve EKT tedavilerini karşılaştıran şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışma ve hafıza üzerindeki etkileri de ölçen tek çalışma." dedi.

Araştırmacıların sonuçları New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı.

ketamin
major depresyon
elektrokonvulsif terapi
Yorum (1)
Devrimci Derviş
en az ekt kadar da kardiyak riski var demeyi mi unutmuşlar
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir