Medimagazin logo

Araştırma: Kadınlar neden sabah egzersiz yapmalı?

Yeni bir araştırmaya göre, sabah egzersiz yapan kadınların kalp problemleri veya felç geçirme riski daha düşük olabilir
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Kadınlar neden sabah egzersiz yapmalı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Birleşik Krallık'ta 85.000'den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, bir hafta boyunca bir fitness takipçisi takarken fiziksel aktivite seviyelerine baktı.

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi'nde yayınlanan çalışma, hiç kardiyovasküler hastalığı olmayan ve Birleşik Krallık Biobank sağlık çalışmasına kaydolan 42 ila 78 yaşlarındaki kişileri inceledi.

Egzersiz zamanlamaları kaydedildikten sonra, altı ila sekiz yıl boyunca takip edildiler; bu süre zarfında 2.911 kişi kalp sorunu yaşadı ve yaklaşık 800 kişi felç geçirdi.

Sabah spor yapan kadınlarda kalp hastalığı riski daha az

24 saatlik bir süre boyunca en yüksek aktivite sürelerini karşılaştıran araştırmacılar, sabah 8 ile sabah 11 arasında en aktif olmanın hem kalp hastalığı hem de felç riskinin en düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu buldular.

Sabah 8 civarında egzersiz yapan grup, öğle saatlerinde en aktif olanlara kıyasla kalp problemleri geliştirme olasılığı yüzde 11 daha azdı.

Çoğu zaman sabah saatlerinde egzersiz yapan kişilerin kalp sorunları yaşama olasılığı yüzde 16, felç geçirme olasılığı ise öğle saatlerinde en aktif olan kişilere göre yüzde 17 daha azdı.

Erkeklerde fayda sağlamadı

Sonuçlar, insanların genel olarak oldukça aktif veya oldukça pasif olmalarına ve kendilerini sabah insanı mı yoksa akşam insanı olarak mı tanımlamalarına bakılmaksızın doğruydu.

Ancak sonuçlar erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı analiz edildiğinde, araştırmacılar kadınların en çok sabahları egzersiz yapmaktan önemli ölçüde yararlandığını, erkeklerin ise fayda sağlamadığını buldu.

Sabahın erken saatlerinde veya sabahın geç saatlerinde en aktif olan kadınların kalp problemleri riski, en çok öğle saatlerinde egzersiz yapanlara göre beşte birden daha düşüktü.

kadin
egzersiz
spor
sabah sporu
kalp problemleri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir