Medimagazin logo

Araştırma: D3 vitamini alerjik astımda nasıl yardımcı olur?

Yeni bir araştırmada allerjik astım hastalarında D3 vitamininin, semptomları nasıl hafifleteceğinin mekanizması ortaya kondu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: D3 vitamini alerjik astımda nasıl yardımcı olur?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - D3 vitamini eksikliği, örneğin alerjik astımı olan kişilerde ciddi semptomlara yol açabilir. Bu durum çeşitli çalışmalarda zaten gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu vitaminin vücuttaki hücresel enflamatuar reaksiyonu tam olarak nasıl etkilediğini hala tam olarak anlamış değiliz.

Alman araştırma ekibi, D3 vitamini almanın alerjik astımda hücresel enflamatuar reaksiyonu nasıl değiştirebileceğini ve astım semptomlarını nasıl hafifletebileceğini ilk kez ortaya koydu. Makale Journal of Allergy and Clinical Immunology dergisinde yayımlandı.

Prof. Dr. Susetta Finotto liderliğindeki çalışma grubu üyeleri, okul öncesi çocuklarda ve yetişkinlerde astımın klinik görünümünü, kanlarındaki B3 vitamini seviyeleri ve D3 vitamini takviyesi alma bağlamında araştırdı.

Vitamin takviyesi alanlarda semptomlar daha az

Araştırma ekibi, D3 vitamini takviyesi alan çocuk ve yetişkinlerde astım semptomlarının daha az belirgin olduğunu ve daha az şiddetli astım görüldüğünü, aynı zamanda inhalasyon için daha az steroide ihtiyaç duyulduğunu keşfetti. Bilim insanları, daha yüksek D3 vitamini seviyesine sahip kişilerin kanındaki bazı hücrelerde, T yardımcı hücrelerinin bağışıklık tepkisini kontrol etmekten sorumlu olan blimp-1 proteininin daha fazla miktarda bulunduğunu keşfetti.

Araştırmacılardan Dr.Janina Grund, mekanizmayı daha iyi anlayabilmek için D3 vitamini verilmesinin farelerde bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini araştırdı. Bir kez daha, vitamin daha az şiddetli astım vakalarına yol açtı.

Ayrıca saman nezlesi, astım veya egzama gibi belirli alerjik hastalıklardan sorumlu olan alerjiye neden olan antikorların (IgE) daha az olduğunu tespit etti. Daha yüksek dozlarda D3 vitamini verilmesi, bağışıklık sisteminde, özellikle IL-10 haberci maddesi ve blimp-1 oluşturan hücrelerle bir anti-enflamatuar reaksiyonu bile tetikledi.

İlginç bir şekilde, çalışma grubu ilk kez vitaminin astım durumunda uzun vadeli bağışıklık tepkisinin anahtarı olan uzun ömürlü hafıza T hücreleri üzerinde bir etkisi olduğunu kanıtlamayı başardı.

Araştırma ekibi, D3 vitamini takviyesi almanın astım hastaları için olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstererek, bu vitaminden yeterince almalarının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

d3 vitamini
cocuk
astim
alerjik astim
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir