Medimagazin logo

Aralıklı açlık, pre-diyabet ve obezite hastalarının kan şekerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir

Yeni bir araştırma, günün erken saatlerinde yemek yemenin pre-diyabet ve obezite yönetimine fayda sağlayabileceğini gösteriyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Aralıklı açlık, pre-diyabet ve obezite hastalarının kan şekerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ARAŞTIRMA ÖZETİ:

Araştırmacılar, pre-diyabet ve obezite hastalarının kan şekerini aralıklı oruç tutarken inceledi.
Bir günlük kalorinin %80'ini öğlen 13.00'dan önce yemenin kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğu görüldü.
Aralıklı oruç tutmanın pre-diyabet veya obezitesi olan kişilerde tip 2 diyabeti önleyebileceği gözlendi.

MEDİMAGAZİN - Yeni bir araştırmaya göre, kalorinin yüzde 80'ini saat 1'den önce almak, tip 2 diyabetten korunmaya yardımcı olabilir.

Endokrin Derneği'nin Chicago'da düzenlenen yıllık toplantısı ENDO 2023'te sunulan yeni bir çalışma, günün erken saatlerinde öğün tüketmenin pre-diyabet ve obezite hastalarının kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Henüz bir dergide yayınlanmamış olan araştırma, zaman kısıtlamalı erken beslenmenin (eTRF) katılımcıların kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini inceledi.

Kan şekerindeki düşüşün sebebi belli değildi

 eTRF, bireylerin tüm kalorilerini günün başında altı ila sekiz saatlik bir zaman aralığında tükettikleri bir aralıklı açlık şeklidir.

Önceki çalışmalar aralıklı orucun kardiyometabolik sağlığı ve kan şekeri seviyelerini iyileştirebileceğini öne sürmüştü. Ancak bu çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, faydaların öncelikle oruçtan kaynaklanan kilo kaybından mı yoksa orucun kendisinden mi kaynaklandığını belirlemeye çalıştı.

Kan şekerinin düzenlediği gözlemlendi

Çalışmaya pre-diyabet ve obezite hastası on katılımcı dahil edildi. Katılımcılar iki gruba ayrılmış ve bir grup eTRF diyetini uygulayarak günlük kalorilerinin %80'ini 13.00'dan önce tüketti. Diğer grup ise kalorilerinin %50'sini öğleden sonra 4'ten sonra tüketerek geleneksel yeme düzenini taklit etti. Bir hafta sonra, iki grup ikinci hafta için diyetlerini değiştirmiştir. Karıştırıcı bir faktör olarak potansiyel kilo kaybını ortadan kaldırmak için araştırmacılar katılımcılara gerekli yiyecekleri sağlandı.

Bulgular, bir haftalık eTRF'nin bile kan şekeri seviyelerini stabilize ettiğini, dalgalanmaları önlediğini ve kan şekerinin istenen aralığın üzerinde kaldığı süreyi azalttığını gösterdi. Bu etkilerin katılımcıların kilolarından bağımsız olarak gözlenmesi dikkat çekti. 

Tip 2 diyabetin ilerlemesini önleyebilir

Araştırmanın baş araştırmacısı Dr. Joanne Bruno, eTRF'nin diyabet öncesi veya obezitesi olan bireylerin normal kan şekeri seviyelerini korumalarına ve tip 2 diyabete ilerlemelerini önlemeye yardımcı olacak bir strateji olarak potansiyelinin altını çizdi. 

Bununla birlikte araştırmacılar, eTRF'nin faydalarını tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

prediyabet
obezite
aralikli aclik
kan sekeri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir