Medimagazin logo

Aort kapağı, TAVI yöntemiyle değiştirildi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 78 yaşındaki kadın hastanın aort kapağı, TAVI yöntemiyle değiştirildi.
Aort kapağı, TAVI yöntemiyle değiştirildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya Kamu Hastaneleri Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, uzun süredir aort kapağı darlığı nedeniyle nefes darlığı çeken, son 1 aydır ciddi kalp yetersizliği sonucu yoğun bakımdan çıkamayan, aynı zamanda böbrek yetersizliği olan ve haftada 3 kez diyalize giren Necla Karabıyık'ın aort kapağı, tıp dilinde TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) olarak bilinen yöntemle lokal anestezi altında, anjiyo laboratuvarında hastanın kasığından girilerek, göğsü açılmadan değiştirildi.

İşlem esnasında kalbi 3 kez duran, kalp masajı ve solunum desteği altında aort kapağı takılan hasta, işlemin ardından 7'nci günde taburcu edildi. Kontrollerine düzenli olarak gelen hasta, normal hayatına devam edebiliyor.

Kalp masajı ile aort kapağı değişimi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Şakir Arslan, Antalya'da ilk kez 2012 yılı başında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği tarafından uygulanan işlemin halen başarılı şekilde yapılmaya devam ettiğini, TAVI işleminde bugüne kadar yüzde 95'in üzerinde başarı sağlandığını bildirdi.

Günümüzde dünyada ve Türkiye'de aort kapağı darlığının klasik tedavisinin açık kalp ameliyatı olduğunu dile getiren Arslan, bu ameliyatlarda hastanın göğüs kafesi açılarak kalbin dar olan aort kapağının metal veya biyolojik kapakla değiştirildiğini ancak aort kapak darlığı olan hastaların beşte birinin risklerin yüksek olması sebebiyle ameliyat edilemediğini vurguladı.

TAVI yöntemiyle kapak yerleştirilmesinin özellikle bu hastalar için umut olduğunu kaydeden Arslan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu işlemin başarısını etkileyen en önemli faktör ekip çalışması gerekliliğidir. Kliniğimizde anestezist ve kalp cerrahı da bulunan bir TAVI Timi oluşturarak bu işlemi yapmaktayız. Bu sayede işlem esnasında gelişebilecek her duruma hızlı müdahale yapılabilmektedir. Bu hastamızın işlem esnasında kalbi defalarca durmuş, tüm ekibin yoğun gayreti ile hastaya başarılı kapak yerleştirme işlemi yapılmıştır. Bu şekilde, kalp masajı altında kapak yerleştirilmesi işlemine bugüne kadar tıp literatüründe rastlanmamıştır."

Arslan, bu yöntemle çaresiz hasta kalmamasının sağlanmasının amaçlandığını belirterek, "Dünyada henüz çok yeni olan bu teknik, açık kalp ameliyatının yerini almaktan ziyade ondan faydalanamayanlara bir şans sunmayı hedeflemektedir. Uzun vadede ise açık kalp ameliyatına alternatif hale gelebileceği öngörülmektedir" ifadesini kullandı.

Necla Karabıyık'ın kızı Yesemin Karabıyık ise şunları kaydetti:

"Bizim için çok zor bir süreçti ama bu süreci başarılı bir şekilde atlattık, çok şanslıydık. Hastaneye girdimizde annemin durumu çok kritikti. Kardiyoloji Kliniği Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Arslan ve ekibi çok profesyonel çalışıyor. Ameliyat esnasında annemin kalbi 3 kere durmuş, elektro şokla geri gelmeyince bütün ekip kalp masajına başlamış. Annem ameliyattan önce yürüyemiyordu, kalbi çalışmadığından nefes dahi alamıyordu. Tansiyon 2-3'lerde geziyordu. Yatalak durumdaydı ama şu anda yürüyor, hatta merdiven çıkıyor, en önemlisi kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. Doktorumuza ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır."

aort kapağı
tavi
antalya eğitim ve araştırma hastanesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir