Medimagazin logo

Antalya'da ilk suda doğum gerçekleşti

Bir süredir İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen suda doğum, Antalya'da da uygulanmaya başlandı
Antalya'da ilk suda doğum gerçekleşti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA  - İstanbul ve Ankara'da yaptırılan suda doğum, Antalya'da da uygulanmaya başlandı.

Bazı anne adaylarının, "Doğal doğum sürecine daha uygun", "Daha az ağrı, hareket özgürlüğü ve bebeğin dış ortama yumuşak geçişi" gerekçeleri ile tercih ettiği suda doğum, İstanbul ve Ankara'dan sonra Antalya'da da uygulandı. Kentte ilk doğum gerçekleştirildi.

Antalya'da yaşayan Rus uyruklu Elena Kaya, Özel Jinefem Tıp Merkezi'nde suda doğum yaparak, sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Hastanenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Havva Yılmaz ve ekibi tarafından gerçekleştirilen doğumda dünyaya gözlerini açan bebeğe "Liza" adı verildi.

- Amaç doğum ağrılarını daha iyi yönetebilmek

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz bölgesinde ilk kez suda doğumun gerçekleştirildiğini söyledi.

Suda doğum uygulamasının özellikle Avrupa ve Amerika'da çok yaygın olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'de çok alışık olduğumuz bir sistem değil. İstanbul ve Ankara'da üç dört merkezde yapılıyordu. Antalya'da ilk suda doğumu gerçekleştirdik. Amacımız doğum ağrılarını daha iyi yönetebilmek ve gevşemeyi sağlamak. Suyun gevşetici bir özelliği var. Böylece ağrı süreci kısalıyor" dedi.

- "İkinci çocuğumu da suda doğuracağım"

Anne Elena Kaya ise hastaneye geldiğinde çok sancısı olduğunu ancak suya girdiğinde ağrılarının azaldığını kaydetti.

Suya girdiğinde bebeğin de rahatladığını hissettiğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

"Suda doğum hem anne hem de bebek için çok rahat bir süreç. Çevremizde birçok kişi suda doğumun riskli olduğunu söylüyordu ama biz kimseyi dinlemedik ve doğal yolla doğumun gerçekleşmesini istedik. Doğumu yaptım ve çok mutluyuz. İkinci çocuğumu da suda doğuracağım."

antalya'da
ilk
suda
doğum
gerçekleşti
Yorum (3)
AYLİN
Daha yakınlarda en saygın yabancı dergilerden birinde yayınlandı suda doğumun sağlıksız olduğu...Bilimi ne kadar yakından takip ediyoruz...Bizimkiler de haber yapmışlar suda doğurttuk diye...Şaka gibisiniz gerçekten...
0
Cevapla
kazı kazancı
bu yöntemin hiçbir bılımselliği yok doğala aykırı habere bak yahu su sanki sadece ankara,ıstanbul ve antalya da var ben yüzme bilmiyom nasıl suda doğum yaptırcam yahuu
0
Cevapla
Luba Litova
Merhaba, olumsuz yorum yazan arkadaşlar, sağlıksız olduğuyla ilgili raporları da yayınlarsanız, daha inandırıcı olursunuz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir