Medimagazin logo

Ankara'da patlama: Bakanlık bazı branştan hekimleri bölgedeki hastanelere çağırdı /VİDEO

İçişleri Bakanlığı: Patlamada 30 kişi öldü, 126 kişi yaralandı
Ankara'da patlama: Bakanlık bazı branştan hekimleri bölgedeki hastanelere çağırdı /VİDEO
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Tren garının bulunduğu bölgede saat 10.00 sularında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralananları, yakınları ve çevredekiler ambulanslara bindirmeye ve taksiyle hastanelere götürmeye çalışıyor.

Panik olan vatandaşların polise ve ambulanslara saldırdığı, bazı kişilerin havaya ateş ettiği belirtildi. Polis ve yetkililerin bölgedeki çalışmaları devam ediyor. Ayrıca olay yerine gelen bomba imha ekipleri de incelemelerini sürdürüyor.

Görgü tanıkları, tren garının bulunduğu bölgede peş peşe iki bombanın patladığını ve canlı bomba olabileceğini iddia etti.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgeye ilk andan itibaren çok sayıda ambulans sevk edildi.

Bakanlık yetkilileri, bölgeye ambulansların sevk edilmeye devam edildiğini kaydetti.

Patlamada yaralananların, Dışkapı, Numune, Gazi, Hacattepe, Mustafa Kemal Atatürk Hastanelerine kaldırıldığı öğrenildi.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Osman Arıkan Nacar ise Sağlık Bakanlığı olarak kriz masası oluşturduklarını, ortopedi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahisi gibi branşlardaki hekimlerin de bölge hastanelerine çağırıldıklarını söyledi.

Dr.Nacar, kan ihtiyacı olmadığını söylerken, tüm hizmetlerin entegre bir şekilde Bakanlık tarafından verildiğini, Ankara'daki sağlık altyapısının buna yeterli olduğunu ve sağlık çalışanlarınn da bu konuda duyarlı olduğunu belirtti.

 

 

 

 

İçişleri Bakanlığınca Ankara'da meydana gelen patlamalar sonucunda ilk belirlemelere göre 30 kişinin hayatını kaybettiği, 126 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 12.00-16.00 saatlerinde, Ankara Tren Garı'ndan Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, KESK, DİSK, TMMOB, Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09.30 itibarıyla Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10.04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana geldi.

Patlamalar sonucu ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti, 126 kişi yaralandı. Yaralıların tedavileri çeşitli hastanelerde devam ediyor. 

Demokrasi ve ülkenin huzurunu hedef alan menfur saldırının lanetle kınandığı açıklamada, "Olayla ilgili bütün birimlerimiz çalışmalarını sürdürmekte olup, gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" ifadelerine yer verildi.

Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor

Ankara'da meydana gelen patlama sonrası civardaki hastaneler, hasta yakınları ve kan vermek isteyen vatandaşlarla doldu.

Patlama sonrası yaralıların sevk edildiği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İbni Sina Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde yoğunluk yaşanıyor.

Yakınları ve tanıdıkları hakkında bilgi almak ve kan vermek isteyen vatandaşlar hastanelere geldi. Yaralıların isimleri de hastanenin giriş kapısındaki cama listeler halinde asıldı.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen yaralılardan Hatun Berk, başından darbe aldığını ve tek kulağında duyma kaybı olduğunu söyledi. Berk, olaya ilişkin başka bir şey hatırlamadığını belirtti.

AA fotomuhabiri yaralandı

Bu arada, miting haberi için olay yerinde bulunan Anadolu Ajansı fotomuhabiri Ege Gürün hafif şekilde yaralandı.

Başkent Üniversitesi Hastanesine kaldırılan Gürün'ün iki kulağında duyma kaybı yaşandığı kaydedildi. Gürün, müşahede altında alındı.

Olay yerinde arbede yaşandı

Öte yandan, emniyet kaynakları, patlama sırasında miting toplanma alanında yaklaşık 14 bin kişinin olduğunu bildirdi.

Patlamanın meydana geldiği bölgede olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları sırasında, alana girmeye çalışanlarla polis arasında arbede yaşandı. Vatandaşların dağılmaması üzerine polis uyarıda bulundu.

Olay anına ilişkin görüntülerde ise meydanda halay çeken grubun, Türk Halk Müziği sanatçısı Ruhi Su'ya ait "Ellerinde pankartlar" isimli bestesinde yer alan "Bu meydan, kanlı meydan" sözlerini söylediği esnada patlamanın gerçekleştiği görüldü.

ankara'da
patlama:
yaralılar
bölge
hastanelerine
taşınıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir